Превенцијом против безбједносних пријетњи на интернету
Министарство унутрашњих послова Републике Српске, у склопу активности предвиђених Акционим планом за борбу против сајбер криминала у Републици Српској, предузима низ превентивних активности, којима настоји подићи свијест одређених циљних група о опасностима из области сајбер криминала. Једна од њих је превентивна кампања која се реализује за дјецу као најугроженију категорију на интернету, под називом „Дјеца у дигиталном добу и дигитално насиље“.
У оквиру ове кампање активности су усмјерене на подизање свијести дјеце и родитеља о значају посједовања вјештина и знања неопходних за сигурно кориштење потенцијала дигиталних медија, уз свођење ризика о опасностима кориштења интеренета на минимум.
Друга кампања спроводи се у сарадњи са привредним субјектима под називом „Безбједност у дигиталном пословању“, чији је циљ да се што већ број привредних субјеката информише о сајбер нападима на привредне субјекте који могу да проузрокују велике финансијске губитке, због чега је важно говорити о овом проблему имогућностима превентивног дјеловања.
Министарство унутрашњих послова Републике Српске, настоји да кроз рана упозорења о најновијим трендовима у области сајбер криминала допре до што већег броја грађана, преко своје званичне интернет странице https://mup.vladars.net/index.php?vijest=vtk , да укаже на то шта је ново, које су нове пријетње, какве ризике грађани преузимају приступајући појединим сајтовима, кликом на линк у садржају поруке, остављајући своје личне податке на интернет страницама које посјећују и сл.
Приступом званичној интернет страници грађани се могу упознати са различитим врстама превара, које су најзаступљеније у структури сајбер криминала, у дијелу под називом НемојБитиПреварен, од спортских мечева, e-mail превара, превара са банковним картицама и разних других превара.
У овом дијелу, поред описа начина извршења одређене преваре, могу се наћи и фотографије свих идентификованих профила до сада, а који су кориштени за преваре преко друштвених мрежа; листа банака у иностранству са подацима (IBAN/SWIFT) путем којих су вршене преваре; савјети како избјећи да се постане жртва неког од описаног вида преваре итд. На интернет страници грађани могу пронаћи и корисне савјете о заштити личних података, заштити персоналног рачунара, о безбједности дјеце на интернету, могу погледати едукативне кампање о заштити дјеце у дигиталном добу, упознати се са новостима у области сајбер криминала итд. Подизањем свијести и знања корисника интернета, умањује се могућност извођења сајбер напада на критичну инфраструктуру Републике Српске, као и државне институције, компаније, мала и средња предузећа, али и на физичка лица.
Благовременим препознавањем и одговарајућом реакцијом појединца, на само један фишинг мејл, значајно се може умањити његова моћ и могућност даљње дистрибуције, као и последице које може имати по појединца а и цјелокупно друштво.