Археолошка истраживања у Градишки: Откривени темељи старог града Бербира
На почетку данашњег истраживања, на археолошком локалитету поред Саве у Градишки, под окриљем Завичајног музеја откривени су темељи турске тврђаве Бербир.
Археолог Бојан Вујиновић изјавио је за Српскаинфо да се ради о важном утврђењу насталом на темељима Сервицијума, односно римске луке и логора.
– Нажалост, све до данас овде није било археолошких истраживања, мада о вишевјековној прошлости ове локације постоје документација и историјски извори. Сада покушавамо разоткрити тајну коју крије турска тврђава Бербир али се надамо да ћемо испод тих зидина пронаћи и остатке из периода антике – сматра Вујиновић.
Он је, тим поводом, најавио Фестивал меда и Римљана, планиран за почетак јуна. Надамо се да ћемо, у Градишки, презентацијом различитих садржаја употпунити сазнања о важности града на Сави у његовој дугој и богатој историји, казао је Вујиновић.
– Историјски значај овог мјеста је огроман. Римска лука била је међу три најзначајније на Сави, осим Сиска и Сремске Митровице. Сава је тада била пловна од Алпа до Сјеверне Македоније, ту је била размјена роба и услуга. Ова гранична ријека је и тада била извор живота, брана, комуникација, трговачки пут. Ово је од давнина било значајно мјесто и значајно подручје, као што је то и у садашње вријеме – сматра археолог и градски менаџер Бојан Вујиновић.
Директор Завичајног музеја, историчар Бојан Вујчић, такође наглашава веома важан историјски аспект Бербира и Сервицијума.
– Тврђава Бербир била је у функцији све до Аустро-угарске окупације, када је започело њено рушење и девастација. Каменом и другим материјалима поплочана је пијаца, тада у близини тврђаве. Бербир су Турци подигли средином 16. вијека. Ова утврда била је мјесто сталних напада са положаја Аустрије, преко Саве а служила је и за одбрану. Дакле, на овом мјесту је историја била веома бурна – подсјећа Вујчић.
Археолошким истраживањем, наредних дана, наводе наши саговорници, биће створена још комплетнија слика о утврдама поред Саве у Градишки.