Буџет Републике Српске стабилан
Буџет Реублике Српске је стабилан, а све обавезе према буџетским корисницима, укључујући редовну исплату плата и пензија се извршавају на вријеме. Захваљујући мјерама које су предузете правовремено, претходно планираном буџетском суфициту и буџетским резервама, те формирањем посебног рачуна Фонда солидарности, али и преговорима са Свјетском банком, Међународним монетарним фондом, и другим међународним финансијским институцијама, укључујући и значајну помоћ власти Републике Србије и Републике Кине, Буџет Републике Српске ће и даље задржати стабилност.
У врху приоритета је заштита здравља становништва, као и подршка привреди, због чега је у марту обезбјеђена хитна исплата поврата пореза и доприноса за повећање плата у Републици Српској. Сви подстицаји из 2019. године за пољопривредне произвођаче су измирени, а редовно се измирују и подстицаји из 2020. године. Планиране су и нове мјере подршке пољопривредним произвођачима с циљем омасовљења производње, укључујући и додатни регрес за набавку домаћег сјемена у висино од 50% његове цијене.
Од појаве корона вируса, те проглашавања ванредне ситуације у Републици Српској, Министарство финансија Републике Српске активно ради на свеобухватним мјерама у оквиру своје надлежности које би привреди и грађанима требало да омогуће да са што мањим посљедицама превазиђу постојеће потешкоће које би могао да проузрокује пад прихода у наредном периоду.
Мјере у области пореза обухватају одгоду плаћања пореза на добит и свих обавеза по завршном рачуну за 2019. годину до 30.06.2020., а оне ће бити исплаћене у ратама до краја 2020. године, пролонгиран је рок за подношење годишњих пореских пријава до 30.04.2020. године, како би се пореским обвезницима олакшало извршење обавеза имајући у виду ванредну ситуацију. На интернет страници Пореске управе сва правна лица и предузетници могу преузети форму писане изјаве за одгођено плаћање пореских обавеза, коју је потребно послати на електронску адресу odgodaplacanja@poreskaupravars.org.
Једна од педложених мјера је и смањење за 60% паушалног плаћања пореза на укупан приход малих предузетника са једним или двоје запослених.
Значајну улогу у наредном периоду имаће банкарски сектор, који је добро капитализован и одлучан да пружи олакшице грађанима и привреди, али и Инвестиционо развојна банка која је већ предузела одређене кораке, уводећи мораторијум на отплату кредита.
Министарство финансија и Влада Републике Српске су опредијељени да обезбиједи стабилно и поуздано функционисање Буџета Републике Српске у наредном периоду, те да помогну привреди и становништву због чега се ради на увођењу нових мјера за санацију стања изазваног штетним посљедицама корона вируса по привреду Републике Српске.
У овим тешким временима посебну захвалност исказујемо властима Републике Србије који су и претходних година, али и у овим тешким временима и условима глобалне пријетње по економију и становништво, исказале несебичну подршку према Републици Српској, саопштено је из Министарства финансија.