Данас је Међународни дан љеворуких особа
Претпоставља се да је 15 одсто светског становништва љеворуко, а 13. август је управо посвећен особама које чешће користе лијеву руку.
Деснорукима је прилагођена свакодневица, па је њима лакше да користе већину предмета за обављање уобичајених послова. Љеворуки ће се тешко служити маказама, машинама за резање и сјечење, фото апаратима, и имаће проблем при сипању кафе из џезве.
Због свих препрека са којима се особе које користе лијеву руку свакодневно срећу, у Великој Британији је 1990. године основан Клуб љеворуких, а Међународни дан посвећен овим особама, први пут је обиљежен 13. августа 1992. Ова организација је касније добила међународни карактер и постала водећи свјетски савјетодавни центар љеворуких.
На данашњи дан се подстичу десноруки да пробају да користе предмете за љеворуке, како би видјели како је то када им је све на „погрешној“ страни.
Да ли ће особа лакше да користи лијеву или десну руку, зависи од развијености мозга. Код љеворуких особа подједнако су развијене обе половине, али они у мозгу имају знатно више нервних влакана.
У прошлости се лијева страна сматрала несрећном, па не чуди податак да су раније дјеца присиљавана да буду десноруки. Сада је у свијету већи проценат љеворуких међу млађом него међу старијом популацијом.
Неке од познатих личности које су биле љеворуке су Леонардо да Винчи, Микеланђело, Бетовен, Бах, Чарли Чаплин, Пол Макартни, војсковође Цезар, Александар Македонски, Наполеон, као и научници Ајнштајн, Максвел…
Лијевом руком пише само 15 посто цјелокупне популације, а четири од посљедњих шест америчких предсједника су били љеворуки,
Наука каже да су бољи спортисти
Не зато што су бржи или јачи, већ зато што је дешњацима теже реаговати на кретања играча лијево од њих, показало је истраживање.
Мудрији су
Истраживање је потврдило да коефицијент интелигенције већи од 140 има више љеворуких него десноруких људи.
Жене у четрдесетим рађају љеворуку дјецу
Жене које постану мајке у четрдесетима имају двоструко веће шансе да роде љеворуко дијете од оних које су родиле у двадесетима.
Многи љеворуки људи пишу с обје руке
Као што смо рекли, свијет је прилагођен десноруким људима – столови у школама, рачунарски миш је лакше користити десном руком. Због тога, већина љеворуких људи обично користи обје руке тојеком времена.