Данас је Свети Алимпије

Српска православна црква (СПЦ) данас обиљежава Светог Алимпија Столпник.

Рођен је око 522. године у Хадријанопољу у малоазијској области Пафлагонији. Најприје као економ, а потом као ђакон служио је у цркви у Андријанопољу код епископа Теодора, који га је прихватио након очеве смрти. Иако је био вољен од свих, увијек је тежио усамљеничком начину живота. Прво је побјегао на исток у град Евхаит, али су га одатле вратили Теодор и људи из његовог краја. Пошто је жеља да живи усамљенички преовладала, повукао се на једно грчко гробље од којег су људи бјежали због вјеровања у демонска привиђења. Ту се настанио на једном стубу (столпу), претходно уклонивши паганске симболе и поставивши крст.

На стубу је на хладноћи и врућини, у посту и молитви, провео већи дио живота (према хришћанском предању око 53 године). Због тога је назван столпником и остао је доследан упркос искушењима и подсмеху људи. Најзад, после неког времена, људи су почели да га поштују и да му долазе ради утјехе, поуке и исцјелитељских моћи у које се вјеровало. Поред његовог стуба најприје је подигнута црква посвећена великомученици Ефимији, која му се наводно јавила у сну, а потом су подигнута и два манастира, један мушки и један женски. У женском манастиру живеле су Алимпијеве мајка и сестра Марија, а он је са свог стуба, примјером и ријечима, указивао људима пут ка спасењу. Установио је типике, односно манастирске прописе према којима су се владали монаси у оба манастира. На примјер, монахињама је било забрањено да се појављују пред мушкарцима.

Четрнаест година пред смрт, Алимпију су обољеле ноге, тако да више није могао да стоји. По предању, Алимпије је живио 118 година и преминуо је 640. године у вријеме византијског цара Ираклија (610-641).

Вјеровања

Према старијим вјеровањима, овај светитељ спасао је народ од куге и многих других болести. Такође, данас би требало отићи у рано ујутру у цркву, како бисмо били здрави током наредне године. Свети Алимпије Столпник сматра се и заштитником стоке, па се у народу вјерује да је на његов дан никако не треба упрезати.

Share With: