Електронске здравствене књижице важе неограничено
Из Фонда подсјећају да је првобитно рок важења електронских картица био пет година, па је продужен на 10, а сада су створени услови да рок важења буде укинут.
– Здравственом картицом се доказује својство осигураника, односно осигураног лица и на основу ње се остварује здравствена заштита. Уједно, здравствена картица је и најбоља заштита личних података јер се помоћу ње приступа електронском здравственом картону пацијента – наводе у Фонду.
У случају да дође до промјена личних података осигурано лице је дужно да у року од 15 дана промјену пријави надлежној пословници Фонда и да поднесе захтјев за издавање нове картице.
– Док не буде израђена картица, осигураном лицу се издаје потврда о здравственом осигурању коју користи док не добије картицу – напоменули су из Фонда.
Из Фонда су истакли и да, уколико картица буде изгубљена, украдена или оштећена, осигурано лице то треба да пријави надлежној пословници Фонда, како би картица била поништена да би биле избјегнуте евентуалне злоупотребе.
– У ситуацијама када осигурано лице оствари право на здравствено осигурање у другој земљи, односно код другог носиоца осигурања, здравствену картицу треба да врати Фонду – наглашавају у ФЗО.
Трошкове издавања прве здравствене картице за сва осигурана лица сноси Фонд, а новим Правилником је, у складу са Законом о обавезном здравственом осигурању, предвиђено да трошкове израде нове картице након поништавања оштећене, украдене или изгубљене картице или у случају промјене личних података – сноси осигураник.
Трошкови издавања друге, и сваке наредне картице, биће у висини стварних трошкова израде здравствене картице, а о свим детаљима осигуранике ћемо правовремено информисати када буде утврђена цијена и остали детаљи.
– За сада, ФЗО још финансира и нове картице у случају да је претходна изгубљена или оштећена и слично и био је знатан број оваквих случајева. Примјера ради, поједини осигураници су у протеклом периоду већ по четири пута подносили захтјев за израду нове картице, јер су претходне губили и те трошкове је сносио Фонд. Из тог разлога, сугеришемо осигураницима да воде рачуна о својим картицама и да их чувају као и друге личне документе – напоменули су у Фонду.
У Фонду подсјећају да су од ове године у употреби само електронске здравствене картице, док старе књижице више не важе, што је омогућено захваљујући имплементацији Интегрисаног здравственог информационог система у Републици Српској.
– Тај систем, осим електронских здравствених картица, подразумијева и електронски здравствени картон, електронске упутнице, рецепте и налазе. ИЗИС подразумијева потпуну интеграцију, односно информациону увезаност свих установа и институција здравственог система Српске – истакли су у Фонду здравственог осигурања.