Игром и пјесмом ближе завичају
Почетком децембра у канадском граду Оквилу одржан је годишњи концерт Ансамбла народних игара и пjесама „Вez“ из Хамилтона. Било је то представљање умjетничких вриједности чланова једног од најмлађег, али и можда најквалитетнијег српског фолклорног друштва у овом дијелу Канаде. Када се програм завршио и када смо погледали достигнућа младих плесача, тешко је побјећи од утиска шта је било најбоље или најлјепше у њиховим наступима.
Да ли су то бројне умјетничке кореографије са играма из Србије или аутентичност костима, број плесача у више ансамбала, да ли укупна атмосфера у сали или разноврсна понуда хране и освјежавајућих пића, шта су нудили домаћини. Све је то одавало је утисак једног добро организованог друштва, чији су циљеви велики, а могућности огромне.
Ову јединствену културну манифестацију у српској заједници Јужног Онтарија увеличали су гости, чланови КУД-а „Авала“ из Монтреала и КУД „Коло“ из Хамилтона. Озарена и радосна лица младих плесача и њихових родитеља потврдила су оцјене да се овдје добро ради и планира, што на крају потврђују и свакодневни доласци нових чланови у редовиме „Веза“.
Умјетнички директор АНИП „Вез“ и домаћин незаборавног дружења Љубомир Лука Поповић није крио задовољство. -АНИП „Вез“ из Хамилтона је основан августа 2020. са циљем очувања српске културе, игре и пјесме.
Такође, жеља је била да се на нашу дјеци која су рођени и одрасли овдје у Канади, преносе дио богате српске баштине и обичаја – казао је Поповић. Он подсјећа да је у првој сезони АНИП „Вез“ било 75 чланова са 4 ансамбла, а данас, у сезони 2023.-2024, има 170 чланова у 5 плесних група, распоређених по узрасту.
-Ношње АНИП „Вез“ су рађене по узору на оригинале израђене у Србији. Користимо све прилике и одласке родитеља и пријатеља да нам нешто донесу у Канаду. Наравно да се трудимо да набавимо ношње за кореографије које увјежбавамо. Захваљујући великој помоћи мајки и бака дјеце плесача, сашивено је довољно јелека и кецеља за свеплесаче у најмањој групи – каже Лјубомир Лука Поповић, умјетнички руководилац „Веза“. Овај ансамбл се финасира искључиво из годишње чланарине.
– Желимо да се наша дјеца друже и да проводе вријеме са другим вршњацима, а приредбе и забаве које организује наше друштво из Српске културне заједнице су најбоља прилика за то.
Наша дјеца сваке године посјећују Србију, већина деце говори српски језик, а они који не говоре добро, осјећам да га разумију. То су разлози зашто немамо проблема у програмима које планирамо – сматра Поповић којем у овом послу мноиго помажу Анђела Ћорић и Тања Мунизага.
Катанићи
Бојан Катанић има сина и кћерку у чланству „Веза“. Као родитељ, али и као гледалац, изузетно сам задовољан како се ради у „Везу“, изјавио је Катанић.
-Овдје плешу мој син Марко и ћерка Андреја, а ми смо ту да их подржимо и помогнемо у организацији оваквих приредби. Доб у којој се сада развијају и потреба за дружењем, то је оно што се испуњава кроз програм ове школе. Његовање културне и фолклорне традиције је такође од изузетног значаја, а нема
бољег мјеста за усавршавање српског језика – рекао је Катанић.
Све нас то спаја ка једном циљу, да се сјетимо одакле долазимо, где су наши коријени, али и да поштујемо све оне вриједности које нам омогућава наша нова средина, гдје смо једнаки у свему. Желим им да овако наставе и честитам им на приказаном, закључио је Бојан Катанић
За РТВ Грдаишка из Торонта:
Илија Вујановић
Фото: Ансамб „Вез“