Internet dobar sluga, ali i loš gospodar
Više od stotinu zemalja širom svijeta danas obilježava Međunarodni dan bezbjednosti na internetu koji za cilj ima da podigne svijest i znanje o tome kako treba bezbjedno koristiti globalnu kompjutersku mrežu.
Svako četvrto dijete našlo se u situaciji da mu je bez dozvole objavljena slika na internetu ili je već imalo neku neprijatnost ove vrste, a iskustvo govori da roditelji nemaju kompetencije niti su dovoljno digitalno pismeni da pomognu u takvim situacijama.
Internet je nešto sa čim mnogi od nas započinju i završavaju dan, koristeći ga preko neke od platformi kao što su mobilni telefon, kompjuter, tablet, smart tv. Postao je neizbježan u protoku informacija i znanja i niko više ne osporava dobrobiti koje donosi, a njegova interaktivnost omogućava i sve više digitalnih servisa koji će zamjeniti naše obilaske šaltera, prodavnica ili plaćanje novcem.
Na žalost i rizici na koje istovremeno pristajemo sve su brojniji – na internetu mogu da budu ugroženi naša privatnost i reputacija, opljačka naš novac na bankarskim računima ili zloupotrebe bitne poslovne informacije.
Nepoželjna elektronska pošta, hakerski napadi, izloženost virusima i malicioznim softverima svakodnevne su prijetnje koje globalna elektronska mreža podrazumijeva, pri čemu su posebno osjetljive kategorije kao što su djeca i mladi, čija izloženost digitalnom nasilju i razne vrste zlupotrebe tehnologije jesu nešto što zaslužuje pažnju kako roditelja, tako i škole. Jer, kako bi to naš narod mogao mudro da zaključi, internet je dobar sluga ali može da bude i loš gospodar.
Građani Gradiške su nam u anketi rekli da internet koriste više časova dnevno i uglavnom su upoznati sa problemom bezbjednosti na internetu. Smatraju da je djeci potrebno ograničiti vrijeme koje provode na internetu.
Evropska Insejf mreža od 2004. godine u februaru organizuje Dan bezbjednosti na internetu s ciljem promovisanja sigurnijeg i odgovornijeg korišćenja onlajn tehnologije i mobilnih telefona, pogotovo kod djece i mladih širom svijeta.