Куд се журиш, хеј животе: Бујица емоција на Фестивалу народне пјесме у Градишки (ФОТО)
Бујицу емоција изазвао је наступ великана народне пјесме, на првом Фестивалу одржаном посљедње октобарске седмице у Градишки. Више од 500 посјетилаца, са великим интересовањем пратило је овај програм, одржан у „Културном центру“.
Наступили су Андрија Бајић, Светлана Томић, Раде Петровић, Драгослав Михајловић Канаринац, Јасна Кочијашевић, Раша Павловић, Мирко Рондовић, Предраг Дрезгић Преша и Данка Стојиљковић.
– Ови пјевачи су отпјевали најљепше српске и црногорске пјесме, севдалинке, велике хитове уз којем су одрасле и завољеле музику многе генерације. Њихове пјесме, као што је „Куд се журиш хеј животе“ или „Цвати Ружо моја“, некада биле изузетно популарне, а данас буде снажну емоцију старијих генерација – казао је за Српскаинфо Мирослав Вуковић, директор „Културног центра“ и шеф Народног оркестра који је пратио извођаче.
Публика је на великој сцени „Културног центра“, више од два часа, устајала и дуго аплаудирала пјесмама и пјевачима „Цвати ружо моја“ (Јасна Кочијашевић), „Куд се журиш хеј животе“, „Пастирица“, (Раде Петровић), „Да зна зора“, „Станите дани, станите ноћи“ (Раша Павловић) „Погледај де мала моја“, „Ја сам дечко родом од Мораве“ (Андрија Бајић), „Еј душо моја“, „Зашто ми срце рани“ (Данка Стојиљковић)…
-Током овог фестивала упознали смо Градишку, још више завољели Републику Српску. Овдје смо изузетно лијепо дочекани, угошћени, прихваћени… Публика нас је охрабрила јер је показала да нисмо заборављени. Такође, задивљен сам оркестром и амбијентом у „Културном центру“. Ово је подсјетило на „Сава центар“ у Београду – казао је за Српскаинфо Драгослав Михајловић Канаринац.
Канаринац је у Градишку, из Ниша допутовао аутобусом преко Раче а његова супруга Јасна Кочијашевић аутомобилом преко Хрватске. Објаснио нам је и ту ситуацију.
– Дан прије Фестивала, схватио сам да је истекао рок мом пасошу али нисам ни помишљао да одустанем. Одмах сам се распитао и обезбиједио карту за аутобус. Било ми је лијепо и веома занимљиво путовање. Упознао сам многе крајеве којим смо путовали. Послије Фестивала, нудиле су ме колеге, Синиша Кајмаковић и Предраг Дрезгић да путујем сам њима, аутомобилом до Бијељине и Шапца, али сам одлучио да се опет вратим аутобусом – испричао нам је Драгослав Михајловић Канаринац.
Он је на овај јединствени фестивал допутовао из Ниша. Мирко Рондовић, познати извођач црногорских пјесама такође је похвалио Градишку као изузетног домаћина.
-Овдје се осјећам као код куће, као у Пљевљима, гдје сам рођен. Донио сам дашак Црне Горе у Лијевче а то је бурно поздрављено – казао нам је Рондовић.
Андрија Бајић, члан некада веома популарног дуета Браћа Бајић, показао је музичку и духовну блискост Србије и Српске.
– Овдје ми је било баш лијепо. Нисам заборављен. Сви су хтјели са мном да се фотографишу, да се упознају, кажу по неку ријеч захвалности, подсјете на давнашње вријеме када смо покојни брат Тома и ја били веома популарни – испричао нам је Андрија Бајић који се, заједно са публиком, на крају програма, и у коло ухватио.
Фестивал су организовали „Културни центар“ и Радио-телевизија Градишка уз подршку Града Градишка.
Рајко Ромић, директор РТВ Градишка, који је уручио захвалнице учесницима Фестивала, наглашава да овај јединствени програм представља корак ка очувању музичких вриједности, првенствено српског народа.
– То су пјесме трајне вриједности. Осим емитовања у програму нашег радија и телевизије, одлучили смо да угостимо пјеваче и њихову пјесму поклонимо нашим гледаоцима и слушаоцима. За Градишку, то је важан догађај – казао нам је Ромић.
Фестивал су директно преносили Радио и телевизија Градишка. Драгутин Ковачевић, шеф кабинета Зорана Аџића, градоначелника Градишке уручио је признања Удружењу естрадних умјетника и извођача Србије и продукцијској кући „Реноме“ из Бијељине, за допринос у организовању Фестивала и очувању народне пјесме.
Истовремено, поменуто удружење које у Србији има три хиљаде чланова, додијелило је Повеље „Културном центру“, РТВ Градишка и Граду Градишка.
-Захвални смо нашим гостима који су схватили иницијативу из Градишке, да учествује у очувању истинских музичких вриједности, допутовали у наш град и почастили нас пјесмо трајне вриједности. Они су богатство, амбасадори, чувари српке пјесме и музике. Бескрајно смо захвални на томе – казао је Драгутин Ковачевић, најављујући наредне године, још богатији, садржајнији фестивал.
План је да он траје три дана и да окупи дугогодишње пјеваче, да представи завичајну и крајишку пјесму.
Аутор: Милан Пилиповић