Kroz projekat „Značaj zakona“ osamostaliti žene
Predstavnice Udruženja „Žena i porodica“ iz Gradiške održale su proteklog vikenda predavanje za žene iz mjesne zajednice Brestovčina u okviru projekta „Značaj zakona“ koji je podržao Grad Gradiška.
Predsjednica Udruženja, Desanka Rađević rekla je da je od planiranih sedam radionica održano šest i da je preostalo održati još jednu u Kozincima. Ona je istakla da je cilj projekta ohrabriti žene da se socijalno uključuju i koriste svoja prava te ih motivisati da se dalje samoinformišu.
„Veliki broj žena ima stav da ih ne zanimaju radionice ali nakon što prisustvuju predavanju one shvate koliko je korisno upoznati se sa zakonima jer često nisu ni znale koja prava imaju“ rekla je Rađevićeva i dodala da je značaj projekta u tome što se postiže da zakoni nisu mrtvo slovo na papiru nego da služe onome za šta su doneseni.
Udruženja „Žena i porodica“ u okviru projekta „Značaj zakona“ ženama žele približiti važećih 16 zakona koje su grupisale u grupe za zaštitu i socijalnui zaštitu, rad i penzionisanje i zdravstvo, set ekonomskih zakona i grupa zakona o položaju žena, šansa da se žene socijalno više uključuju.
Ženama koje prisustvuju predavanjima, osim Desanke Rađević,zakone su tumačila i dva pravnika, Stefan Trninić i Marko Rapić a kada je u pitanju problematika u vezi sa ekonomijom odgovore je ponudila Slavka Vasiljević
„Ja sam govorila o setu poreskih zakona jer je ta oblast aktulena za sve grašane pa samim tim i za žene. Govorila sam i o Zakonu o radu što je ženama, a interes je bio veoma velik“ rekla je Vasiljevićeva i dodala da je dosta pitanja bilo vezano za uslove zasnivanje i prestanak radnog odnosa.
Predavanjima Udruženja ukupno je prisustvovalo više od 100 žena, a jedne od njih su Radmila Škorić i Nada Malešević koje su rekle da se im predavanja bila korisana.
„Zakoni postoje ali ja ih nisam detaljno poznavala. Ovo je bila prilika da saznam sve što me zanima“ rekla je Škorićeva.
„Zakoni postoje ali naprimjer žene iz sela ne znaju gdje da ih pronađu i kome da se obrate za svoja prava zato smatram da su ove radionice bile potrebne“ naglasila je Maleševićeva.
Predsjednica Udruženja, Desanka Rađević je naglasila da u okviru predavanja žele žene upoznati i sa izbornim zakonima BiH i Republike Srpske kao i Zakonom o loklanoj upravi i samoupravi.
„Žene se često ne angažuju na tom polju. Nakon ovih lokalnih izbora na red nam dolazi izbor savjeta mjesnih zajednica pa ako kažemo ženama da se mogu kandidovati bez obaveze da budu u nekoj političkoj organizaciji možda ih potaknemo da učine više na rješavanje problema u svojoj mjesnoj zajednici“ rekla je Rađevićeva i pozvala žene da budu aktivnije u radu svojih mjesnih zajednica.