Легализација објеката у Градишци
Закон о легализацији бесправно изграђених објеката даје могућност бесправном градитељу, уколико је градњу објекта започео прије доношења Закона, односно прије 18. јула 2018. године, да легализује објекат,
Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске предложило је посебно Закон о легализацији.
Омогућено да инвеститори који имају нелегално изграђене објекте накнадно прибаве грађевинску документацију у поступку легализације објеката. Тиме су обухваћени сви објекти који су изграђени до средине 2018. године или чија је изградња до тада започела. Они који су изграђени након тог рока у суштини се не могу легализовати, каже начелник Одјељења за просторно уређење и грађење Градишка Саша Суботић.
„Интересовање инвеститора је тако, осредње, трошкови легализације су изједначени са трошковима изградње. Постоје одређене повлаштене категорије али мислим да су оне раније дошле до грађевинске документације. Мислим да су остали највише они који немају баш неких повластица, те је инвеститорима тешко да то финансијски испоштују“ рекао Суботић.
Измјеном Одлуке о уређењу простора и грађевинском земљишту која је донесена у фебруару ове године за породице погинулих бораца, ратних војних инвалида, жене жртве рата, те цивилне и војне инвалиде рата од прве до треће категорије урађено је усклађивање трошкова потупка легализације и изградње.
„Односно досадашњим рјешењима је било предвиђено да они имају одређене повластице у поступку легализације , али не и у поступку редовне изградње па је онда испало да се стимулише нелегална изградња. Па смо за посебне категорије трошкове легализације и изградње изједначили“ додао је Суботић.
Суботић истиче да је примјећено да се у Градишци годишње изгради три до четири стамбена објекта. Доста се траже станови, иако је цијена некретнина у сталном порасту.