Milanović: Interventni otkup junadi i svinja značajan za stočare
Interventni otkup tržišnih viškova tovnih junadi i svinja u Republici Srpskoj, koji je obezbjedila Vlada, značajna je porška poljoprivrednicima i stočarima, s obzirom da je u toku pandemije virusa korona značajno opala potrošnja mesa, rekao je poljoprivrednik i uzgajivač svinja iz Cerovljana Novo Milanović, gostujući u emisiji „Bilans stanja“ Radio Gradiške.
On je pojasnio da se tržišni višak svinja pojavio iz razloga što u prethodnih pet mjeseci nisu organizovane veće manifestacije, proslave i svadbe, navodeći da Vlada Srpske subvencioniše prerađivače i otkupljivače, koji tovne svinje otkupljuju po cijeni od 2,8 KM plus PDV.
„Interventnim otkupom, koji je počeo prošle sedmice, smanjeni su viškovi i nadam se da će sva utovljana junad i svinje biti otkupljeni u narednih mjesec dana. Cijena je zadovoljavajuća i obezbjediće i određenu manju zaradu stočarima“, istakao je Milanović.
On je naveo da na svojoj farmi godišnje uzgoji do 2.500 svinja, od prasadi do tovljenika, te da za njihovu ishranu zasije 25 do 30 hektara raznih žitarica.
Milanović kaže da se od poljoprivredne proizvodnje i stočarstva u Republici Srpskoj može živjeti, ali da je za izvjesniju proizvodnju najpotrebnije da se na nivou Savjeta ministara BiH uvedu prelevmani na uvoz žive stoke i mesa.
Dodao je da su siguran otkup uzgojene stoke i podrška Vlade Republike Srpske najznačajniji za mlade ljude koji se počinju baviti stočarstvom i ulažu značajna sredstva u izgradnju farmi i nabavku mehanizacije.
„Dosta mladih ljudi gradi savremene farme na području Gradiške i počinju da se bave uzgojem svinja i druge stoke i žele da ostanu na svojim poljoprivrednima imanjima i žive od svog rada. Samo u Cerovljanima ih ima desetak, koji se ozbiljno bave poljoprivrednom proizvodnjom“, rekao je Milanović.
Milanović, koji je i predsjednik Savjeta mjesne zajednice Cerovljani, kaže da je za opstanak mladih na selu veoma značajno ulaganje u infrastrukturu.
„U Cerovljanima se svake godine nešto uradi na poboljšanju infrastrukture. Uz pomoć Gradske uprave, gradonačelnika i mještana, prošle i ove godine asfaltirano je dva kilometra puta i jedan teren za mali fudbal i obnovljen društveni dom. I dalje imamo dosta puteva koje treba asfaltirati, ali je nemoguće sve uraditi za jednu godinu“, zaključio je Milanović.