Мој град: Културно- забавни живот у Градишци након Другог свјетског рата
Након завршетка Другог свјетског рата на подручју Градишке у почетку је био развијен културно- забавни живот. Било је то све на аматерској основи.
Првих година у неким поткозарским селима на подручју ослобођене територије, осниване су мање културне секције. На приредбама су се, поред пјевања, припремале кратке једночинке- скечеви са садржајем из ратног времена и радних акција, обично шаљивог садржаја.
Основни облик забаве задржао се до 1948. године, а затим почињу припреме за оснивање аматерских културно- умјетничких друштава.
Прво такво основано је у граду почетком 1949. године- КУД Козара. У друштву су биле три секције, хорска, фолклорна и драмска. Нарочито је био активан хор, са групом од 60 пјевача. Друштво је своје приредбе одржавало у Радничком дому код римокатоличке цркве или у Соколском дому. Својим наступима друштво се убрзо афирмисало на значајним фестивалима, среском у Бањалуци и републичком у Сарајеву.
Поред КУД-а у граду, 1950. године основано је културно- умјетничко друштво у Новој Тополи. Основали су га радници пољопривредног добра.
Иако су успјеси били видни, КОзара је 1951. године престала са радом. Средином 1954. године основано је ново културно- умјетничко друштво Браћа Рибар, које је 1963. промијенило назив у Лепа Радић. Друштво је једно вријеме било угашено, данас је поново активно у Градишци.
Од 1970, а посебно 1977. године, основано је више друштава на подручју Градишке. Радила су друштва Омладинац у Врбашкој, Орахова у Ораховој, Бтарство- јединство у Дубравама, Младост у Кочићеву, Иван Горан Ковачић у Долини, Але Обић у Липовачи, Петар Кочић у Новој Тополи, Козара у Горњим Подградцима и у предузећу Метал. Годишње су имали од 40 до 50 наступа поводом разних празника и јубилеја.
Друштва су у свом саставу имала, углавном, драмску секцију са музичким садржајима.
У граду, као и у неким селима, биле су активне и фолклорне групе. Активност ових група у граду, посебно у школама, била је запажена. Она се манифестовала 1957. године у Горњим Подградцима, када је одржан избор најбоље увјежбане фолклорне групе. Уз различите врсте кола наступиле су и пјевачке групе.
У посљедњој деценији прошлог вијека основано је у Градишци Културно- умјетничко друштво Коловит, које је Градишку представљало у многим мјестима.
Од осамдесетих година до краја вијека друштва Лепа Радић, Козара, Братство- јединство, Омладинац, Петар Кочић и клуб Метал гостовали су у Аустрији, СР Њемачкој и Швајцарској.
У Градишку су повремено долазила и професионална позоришта, нарочито бањалучко. Почетком 80- их година у Градишци је приказана и прва опера „Еро са онога свијета“, а убрзо и прва оперета „Мала Флорами“, а крајем исте деценије и опера „Риголето“.
Припремио Д. Јанковић