Moj grad: Lik i djelo Milana Šipke

U današnjoj rubrici Moj grad predstavili smo vam lik i djelo Milana Šipke istaknutog srpskog lingviste i doktora književnih nauka, koji je rođen je 7. oktobra 1931. godine u Drageljima kod Gradiške.

Milan je Filozofski fakultet  završio u Zagrebu, gdje je kasnije i doktorirao na temu „Jezik Petra Kočića“.Veliki dio svog života posvetio je staranju o srpskom jeziku, posebno srpskoj jezičkoj kulturi.

Radio je kao profesor srpsko-hrvatskog jezika i filozofije u Gimnaziji u Bosanskom Novom, Učiteljske škole i Više pedagoške škole u Banjaluci, zatim u Sarajevu kao direktor Instituta za jezik i književnost, naučni savjetnik u Institutu za proučavanje nacionalnih odnosa i redovni profesor Univerziteta u Sarajevu – na Akademiji scenskih umetnosti i Pedagoškoj akademiji.

Kao gostujući profesor Instituta za slavistiku Univerziteta u Klagenfurtu držao je predavanja iz jugoslavističke sociolingvistike, a gostovao je i na univerzitetima u Beču, Poznanju (Poljska) i Novom Sadu.

Bavio se naučnoistraživačkim, naučnopopularizatorskim, organizatorskim, uređivačkim i predavačkim aktivnostima u okviru nacionalnih naučnih disciplina: sociolingvistike, normativistike, leksikografije, leksikologije, semasiologije, frazeologije, onomastike i lingvodidaktike.

Bio je organizator i učesnik velikog broja domaćih i međunarodnih naučnih skupova, među kojima su u njegovoj organizaciji najznačajniji Kompjuterska obrada lingvističkih podataka (1977), Jezik i nacionalni odnosi (1984), Lingvistika i lingvističke aktivnosti u Jugoslaviji (1985) i Jezik i kultura Roma (1986).

Objavio preko 600 naučnih i stručnih radova, među kojima i više od 20 knjiga (naučnih monografija, jezičkih savjetnika, popularnonaučnih tekstova, udžbenika i priručnika).

U „Prometeju“ ističu da su ponosni što su zajedno sa Šipkom objavili kapitalna djela „Veliki rečnik stranih reči i izraza“, čiji je autor zajedno sa akademikom Ivanom Klajnom i „Pravopisni rečnik srpskog jezika“, kao i čitav niz stručnih i popularnih knjiga.

Share With: