Moj grad: Ulica Boška Buhe
I danas ćemo malo bolje upoznati naš grad, a najbolje je upoznati neko mjesto ako prošetamo kroz njega.
Nekoliko rečenica napisali smo o jednoj tzv. slijepoj ulici, ali kroz koju mnogi naši građani svakodnevno prolaze , pogotovo pješaci.
U pitanju je ulica Boška Buhe. U ovu ulicu možete doći ako iz ulice Nikole Tesle kod pekare Manja skrenemo u ulicu Skendera Kulenovića .Odmah na samom početku na lijevoj stani nalazi se skretanje u Ulicu Boška Buhe. U ovoj ulici se pored stambenih objekata nalazi i nekoliko zanatskih radnji i ugostiteljskih objekata.
Boško Buha rođen je u Gradini , kod Virovitice, 1926. godine. Bio je učesnik Narodnooslobodilačke borbe, legendarni pionir i borac-bombaš Druge proleterske brigade i narodni heroj Jugoslavije.
Nakon okupacije Jugoslavije, 1941. godine, ustaše su ga sa porodicom protjerale iz rodne Slavonije, pa je prešao u zapadnu Srbiju, u Jadarsku Lešnicu. Tu je oktobra 1941. godine stupio u Mačvanski partizanski odred. Potom je kratko vrijeme bio na liječenju u oslobođenom Užicu, a odatle se sa borcima Užičkog partizanskog odreda, povukao u Sandžak. Marta 1942. godine stupio je u tada formiranu Drugu proletersku udarnu brigadu, u njen Četvrti užički bataljon.
Iako je bio mlad i malen rastom, pokazivao je izuzetnu hrabrost. Posebno se istakao kao vješt bombaš u borbama kod Čajniča, na Kozari, kod Kupresa, Jajca, Livna i drugim mjestima, pa je bio vođa jednog bombaškog odjeljenja. Kao jedan od omiljenih boraca Četvrtog užičkog bataljona Druge proleterske brigade bio je izabran za člana delegacije ove brigade na Prvom kongresu Antifašističke omladine Jugoslavije. Na ovom Kongresu, održanom decembra 1942. godine u Bihaću, govorio je o svojim i podvizima svojih ratnih drugova. Njegov govor izazvao je oduševljenje među delegatima, a čestitao mu je i Vrhovni komandant NOV i POJ Josip Broz Tito.
Isticao se i u kasnijim borbama Druge proleterske brigade, a posebno u borbama tokom bitke na Sutjesci, zbog čega je dva puta bio nagrađen poklonima Vrhovnog komandanta. Poginuo je septembra 1943. godine u blizini sela Jabuka, kod Prijepolja, kada je upao u četničku zasjedu. Sahranjen je u Pljevljima.