Na području Gradiške registrovano ukupno 28 pozitivnih lica na virus korona

Načelnik Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Gradiška Slađana Tepavac rekla je da je u Republici Srpskoj proteklih dana došlo do pogoršanja epidemiološke situacije i da je bilo za očekivati da će se epidemiološka situacija i na području Gradiške pogoršati.

„Do sada je na području Gradiške registrovano ukupno 28 pozitivnih lica na virus korona, od čega je 11 lica oporavljeno, dok je posljednjih dana registrovano 17 novih slučajeva među kojima je 6 muškaraca i 11 žena“, rekla je Tepavac na današnjoj konferenciji za medije.

Ona je navela da su zabilježena 3 smrtna slučaja lica iz Gradiške, dva na UKC-u u Banjaluci dok je jedno lice umrlo u kućnim uslovima te naglasila da se radi o licima koja su imala nekoliko pridruženih bolesti.

Tepavac je dodala da se na grudnom odjelu nalaze 3 osobe koje imaju lakšu kliničku sliku, dok je trenutno 7 lica smješteno u Studentskom centru „Nikola Tesla“ u Banjaluci, a na Infektivnoj klinici su smještena 4 lica.

„Kada se desila situacija sa oboljevanjem medicinskih sestara Higijensko-epidemiloška služba je uzela bris za 103 radnika uz kompletnu dezinfekciju izolacionog prostora i internog odjela.  U Domu zdravlja nije bilo oboljelih zdravstvenih radnika“, naglasila je Tepavac.

Ona je navela da se trenutno u izolaciji nalazi 58 osoba, a iz izolacije su izašle 792 osobe, dok se u lokalnom karantinu u Osnovnoj školi „Mladen Stojanović“ u Vrbaškoj trenutno nalaze 22 lica.

Tepavac je dodala da su prema uputstvima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite uzeti brisevi svim njegovateljima iz staračkih domova na području grada i da su rezultati negativni te da se vrši nadzor nad staračkim domovima. Prema njenim riječima novina je i da sve pacijente koji se javljaju u respiratornu izolacionu ambulantu testiraju.

Direktor Doma zdravlja Gradiška Vesna Gluvić Čeliće rekla je na današnjoj konferenciji za medije da je Dom zdravlja sa današnjim danom ušao u 53 dan borbe protiv virusa korona.

„Instrukcije Instituta za javno zdravstvo smo dobili 12. marta, a 13. marta smo formirali krizni štab u čiji sastav je osim stručnog osoblja Doma zdravlja uključen direktor Bolnice Gradiška i načelnik prijemnog trakta. Od tada Dom zdravlja radi po principu dvadesetčetvoročasovnog radnog vremena i postoji koordinacija sa gradskim kriznim štabom, Ministarstvom zdravlja i Institutom za javno zdravstvo po čijim preporukama je organizovan kompletan rad“, pojasnila je Gluvić Čelić i dodala da je svaki pacijent potencijalno infektivan.

Ona je naglasila da Dom zdravlja ima svih dijelova zaštitne opreme i da su od samog početka po instrukcijama podržali sistem da gradiška Bolnica bude maksimalno zaštićena i da su im ustupili određene prostore i dio opreme za rad te da i dalje rade po zajedničkim procedurama i uputstvima.

Gluvić Čelić je navela da Dom zdravlja ima nadležnost na republičkom i lokalnom karantinu kada je u pitanju organizovanje medicinskog nadzora i zahvalila svim kolegama iz drugih domova zdravlja koji su im pružili podršku.

Ona je napomenula da je u periodu od 53 dana rad Doma zdravlja organizovan na hitne intervencije i da je sve podređeno liječenju pacijenata sa kroonavirusom.

„Bez obzira na taj broj preko 10 000 pacijenata je prošlo u tom periodu koji su trebali neku drugu terapiju ili intervenciju, osim hroničnih terapija bilo je 6 220 pregleda ostalih pacijenata“, rekla je Gluvić Čelić.

Ona je naglasila da sve maksimalno funkcioniše i zahvalila se kolegama koji su heroji u svakoj oblasti i službi Doma zdravlja i čiji napori su maksimalni.

Gluvić Čelić je navela da su trenutne mjere na snazi  do 11. maja i da će proširenje usluga Doma zdravlja biti u funkciji tek kada dođe do potpunog relaksiranja mjera.

Gradiška Bolnica od početka pojave epidemije korona virusa do danas pregledala je 4 582 pacijenta dok je broj ležećih pacijenata u pomenutom periodu bio 686, a broj operacija 176 od čega 27 carskih rezova, rekao je direktor Bolnice Rajko Dodik.

„Broj sumnjivih pacijenta nepoznatih febrilnih stanja u pomenutom periodu bio je 46, a radi se o pacijentima koji su ležali na posebnom odjelu izolacije, a nismo znali uzrok njihove febrilnosti. Broj zaraženih pacijenta do današnjeg dana koji su ležali ili leže na kovid odjeljenju je 12“, rekao je Dodik i naglasio da je od tog broja 5 zdravstvenih radnika, 4 medicinske sestre iz izolacije i jedna glavna sestra sa internog odjela.

On je naveo da je analiza pokazala da su zaraženi medicinski radnici radili sa izuzetno virulentnim i teškim pacijentima koji su zahtjevali posebnu njegu.

Dodik je naglasio da su imali dovoljno zaštitne opreme i da se svakodnevno vrši dezinfekcija prostorija.

Prema njegovim riječim trenutno imaju problem oko funkcionisanja hirurške sale zbog rekonstrukcije Bolnice te izrazio nadu da će narednih dana ti problemi biti riješeni, a da će do tada hirurški zbrinjavati samo hitna stanja.

Share With: