Objekti stare Hirurgije u Banjaluci spremni za pacijente oboljele od korona virusa
Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske Vlado Đajić rekao je će objekat u krugu stare Hirurgije u Banjaluci po završetku adaptacije raspolagati svim potrebnim uslovima za zbrinjavanje isključivo lica oboljelih od korona virusa, s ciljem da infekcija ovog virusa ne bi zahvatila Centralni blok UKC-a, koji je „srce zdravstvenog sistema Srpske“.
Nakon što je sa srpskim članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom posjetio objekte u krugu stare Hirurgije, Đajić je naveo da je taj prostor pravljen prije 50 godina i da je još tada imao privremenu namjenu, a sada je dobio novu funkciju.
„Napustili smo ga prije više od godinu dana jer je bio u ruševnom stanju, a prije mjesec dana smo donijeli odluku da ovaj prostor adaptiramo i napravimo paralelnu bolnicu za pacijente pozitivne na virus korona, kako bismo ih razdvojili od redovnih pacijenata“, rekao je Đajić novinarima.
On je dodao da će bolnica imati 400 kreveta, dvije operacione sale, te nove instalacije za priključak 50 respiratora za pacijente u najtežem stanju.
Đajić je istakao značaj podrške rukovodstva Srpske u borbi protiv virusa korona, zahvaljujući kojoj ima dovoljno zaštitnih maski, odijela, te testova na virus.
„Normalno funkcionišemo, snabdjeveni smo i nijedan pacijent u Srpskoj koji je ugrožen nije bez respiratora“, rekao je Đajić.
On je rekao da je prioritet da se od infekcije zaštite zdravstveni radnici, kako bi mogli da pruže najkvakliteniju uslugu pacijentima.
„U ovom trenutku smo najugroženija profesija i dajemo sve od sebe da se zaštitimo, ali nažalost imamo našeg ljekara koji je na respiratoru i nekoliko radnika koji su pozitivni“, rekao je Đajić.
On je dodao da su svi njihovi pacijenti, kao i radne kolege testirani i svi koji su bili pozitivni su u karantinu, dok ostali rade.
„Svi naši radnici su maksimalno zaštićeni, o čemu govori i podatak da nijedan zdravstveni radnik nije zaražen u ustanovi“, rekao je Đajić.
On je istakao da nijedan zdravstveni sistem ne može da izađe na kraj sa problemom koji je uzrokovao virus korona, te da je potrebna odgovornost i angažman svakog pojedinca, kao i državnog rukovodstva, kako bi neophodne mjere na suzbijanju epidemije bile donesene i primjenjene na vrijeme.
„Najvažnije mjere koje su donosene su zabrana rada osnovnih i srednjih škola, bolja kontrola granica i vanredno stanje i da te mjere nisu donesene na vrijeme sigurno da bi zdravstvene ustanove sada bile pune bolesnika“, rekao je Đajić.
On je naveo da je sedam pacijenata na respiratoru, šest umrlih, te „50 pacijenata na gornjoj lokaciji i oko 40 na hospitalizaciji“.
Đajić je zahvalio rukovodstvu Srbije za pomoć u vidu medicinske opreme koja je stigla u UKC Srpske, te naveo da će biti ravnomjerno raspoređena na sve bolnice u Srpskoj.