Obrazovni sistem spreman za primjenu informacionih tehnologija
Uspješnom organizacijom nastave na daljinu za osnovne i srednje škole u Republici Srpskoj se za kratko vrijeme pokazalo da je obrazovni sistem u Srpskoj spreman za potpunu primjenu informacionih tehnologija u nastavi, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Iz resornog ministarstva su napomenuli da je izvođenje nastave na daljinu organizovano s ciljem obezbjeđivanja kontinuiranog procesa sticanja znanja, a da istovremeno bude osigurana bezbjednost učenika u uslovima vanredne situacije izazvane pojavom virusa korona.
„Nastavnici su spremno odgovorili izvođenju nastave na daljinu, a jedan broj onih koji su zaposleni u osnovnim školama uložio je dodatne napore da snimi predavanja u programu Televizije Republike Srpske kako bi osnovcima na najbolji način približili novo gradivo i zadali zadatke za provjeru“, navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske je, da bi učenici nesmetano pratili nastavu na daljinu, u saradnji sa školama obezbijedilo laptope, neophodne za rad u novim uslovima.
„Učenicima osnovnih škola obezbijeđeno je na revers 2.150 laptopa, a učenicima srednjih škola 530 laptopa iz projekta `Dositej` u okviru kojeg su ranije opremljene osnovne škole u Srpskoj“, navedeno je u saopštenju.
Iz resornog ministarstva su naveli i da je kompanija „M:tel“ obezbijedila besplatan pristup internet portalu Radio-televizije Republike Srpske od 26. marta za sve učenike osnovnih škola, te da će za oko 1.500 učenika biti obezbijeđen besplatan internet, zahvaljujući međunarodnim organizacijama.
„Za oko 1.000 učenika srednjih škola internet je od danas obezbijeđen u dovoljnom protoku za praćenje nastave na daljinu, a za 24 učenika iz porodica u stanju socijalne potrebe `M:tel` će obezbijediti besplatne telefone sa brojevima i internetom“, navedeno je u saopštenju.
Zahvaljujući elektronskom dnevniku, koji je u primjeni u 72 osnovne i 12 srednjih škola, u izvođenju nastave na daljinu koristi se više od 4.000 mejl adresa, kao i 2.000 virtuelnih učionica, a 3.000 korisnika razmjenjuje podatke /Onedrive/.
Za osnovnoškolce je kreiran portal „eNastava“ /enastava.skolers.org/, kao podrška učenicima i nastavnicima tokom nastave na daljinu.
Iz resornog ministarstva su napomenuli da Republika Srpska od 2012. godine uvodi informacione tehnologije u sistem obrazovanja, te da je izvođenje nastave na daljinu pokazalo opravdanost ovog strateškog pravca, kao i da je obrazovni sistem u Srpskoj spreman za potpunu primjenu informacionih tehnologija.
„Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske sa Republičkim pedagoškim zavodom, rukovodstvom škola, nastavnicima i roditeljima, posvećeno je organizovanju nastave i u ovim specifičnim uslovima kako bi učenici uspješno završili školsku godinu“, poručili su iz Ministarstva.