Od 1. maja nasilje u porodici je krivično djelo
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Republici Srpskoj na snagu je stupio 1. maja 2020. godine i njime je definisana i uređena oblast zaštite od nasilja u porodici, lica porodične zajednice, subjekti i postupci zaštite i druga pitanja.
Načelnik odjeljenja policije u Policijskoj upravi Gradiška Dejan Trifković gostujući u emisiji “Aktuelno” Radio Gradiške rekao je da su svi građani dužni da ukoliko uoče nasilje u porodici to prijave policiji koja će u skladu sa zakonskom procedurom hitno postupiti po prijavi.
“Ono što je novo u ovom Zakonu jeste da svaku prijavu nasilja u porodici sačinjava procjena rizika postupajućeg policijskog službenika koja daje više podataka ostalim subjektima u vezi daljnjeg postupanja u konkretnom slučaju”, pojasnio je Trifković.
On je naveo da su izmjenama i dopunama Zakona propisane zaštitne mjere udaljavanje iz stambenog prostora počinioca nasilja, zabrana približavanja žrtvi nasilja u porodici, zabrana uznemiravanja i uhođenja žrtve, obavezan priho-socijalni tretman i obavezno liječenje od zavisnosti.
“Zakonom su propisane novčane kazne za lica koja ne prijave nasilje u porodici i to od 1 000 do 3 000 KM za zaposlene u socijalnim, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, od 300 do 900 KM za građane koji ne prijave nasilje kao i članove porodice u kojoj je izvršeno nasilje, dok je kazna za policijske službenike sankcionisanje u skladu sa zakonom”, naveo je Trifković.
Referent za pravne poslove u Centru za socijalni rad Gradiška Snježana Bijelić istakla je da nasilje u porodici postoji ukoliko je član porodice ili porodične zajednice izvršio radnje fizičkog, seksualnog, psihičkog i ekonomskog nasilja kao i izazivanje straha kod drugog člana porodice.
“Novim izmjenama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici taksativno su definisane radnje nasilja koje prema izmjenama predstavljaju krivično djelo i tretiraju se prema pravilima krivičnog postupka”, navela je Bijelićeva i dodala da se u radnje nasilja ubrajaju primjena sile na psihički ili fizički integritet člana porodice, prouzrokovanje straha ili lične ugoženosti i povrede dostojanstva, verbalni napadi, onemogućavanje pristupa zdravstvenoj zaštiti i njezi, uskraćivanje prava na ekonomsku nezavisnost, vaspitanje djece na način ponižavajućeg postupanja i drugi oblici.
Ona je rekla da je najčešće nasilje nad ženama od strane partnera iz bračne odnosno vanbračne zajednice ili emotivne veze kao i od strane bivših partnera, a žrtve nasilja su često posredno i djeca ukoliko se nasilje dešava u samoj porodici.
Bijelić je istakla da nasilje u porodici ostavlja trajne posljedice na psihofizički razvoj, djeluje na duševno zdravlje i da treba preduzeti mjere kako bi se spriječilo i onemogućilo da djeca budu izložena nasilju u porodici.
Ona je navela da Centar za socijalni rad djeluje u koordinaciji sa Policijskom upravom Gradiška i da je važno da se u sprečavanje nasilja ili ponavljanja nasilja u porodici uključe i drugi segmenti društva.
U 2019. godini na području Policijske uprave Gradiška evidentirana su 104 slučaja nasilja u porodici, od čega 39 krivičnih djela i 65 prekršaja. Od januara do aprila 2020. godine zabilježeno je 15 slučajeva nasilja u porodici, 7 krivičnih djela i 8 prekršaja.