Pašalić: Sve veća podrška povrtarskoj proizvodnji

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić posjetio je danas povrtara Nikolu Lakića iz Srpca  i tom prilikom je  obišao njegovo imanje.

Pašalić je rekao da je važno istaći da je Nikola bivši student koji je već sada postao iskusan agronom te  preuzeo imanje i uveo nove tehnologije.

„Ovo je sjajan primjer kako naše mlade kolege kada završe poljoprivredni fakultet mogu da rade na svom imanju i da ta znanja koja su stekli tokom studiranja primjene na svom imanju“ naglasio je Pašalić.

On je naveo da resorno ministarstvo podržava povrtarsku proizvodnju te da su podsticaji za proizvodnju i otkup povrća od 2016. godine porasli sa nekih 300 000 KM  do 1.500.000 KM u 2019. godini.

Pašalić je  istakao da je povrtarska proizvodnja važna jer se sa relativno malim površinama može ostvariti dobar prihod, te dodao da će pored podrške proizvodnji i otkupu, ulagati i u kapitalne investicije, donosno same objekte, mehanizaciju i opremu.

On je naveo da je resorno ministarstvo podržalo izgradnju objekta,kupovinu  mehanizacije i opreme na porodičnom imanju porodice Lakić u iznosu od 30 % vrijednosti investicije.

„U 2020. godini Vlada Republike Srpske izdvojiće 14 miliona KM za kapitalne investicije u poljoprivredi jer smatramo da su to najbolje utrošene pare“ istakao je Pašalić.

Pašalić je dodao da je ove godine znatno više zasijanih površina  u odnosu  na prosjek koji iznosi 20 000 hektara i  da je ove godine taj broj premašen za nekih 5000 hektara.

„Povrtarima najviše novca treba u proljeće kada pripremaju sadnju ili sjetvu,zbog toga smo požurili sa isplatom podsticaja koje su oni dobili na vrijeme krajem februara“, naveo je Pašalić i dodao da mljekari svakog prvog u mjesecu dobijaju premije te da  isplata podsticaja ide odlično planiranom dinamikom.

Pašalić je zaključio da će proizvodi i one kulture koje imaju nižu cijenu imati više poddsticaja kako bi se kompenzovala promjena cijene na tržištu.

Povrtar Nikola Lakić  koji proizvodi povrće na površini od 12 hektara kaže da su dominantne kulture koje proizvodi luk, kupus, lubenice, zelena salata, krastavci, krompir i ponekad dinja u zavisnosti od potrebe tržišta.

On je naglasio da u proizvodnji primjenje nove tehnologije koje se odnose na sistem proizvodnje ranog kupusa, a ogledaju se u primjeni  sistema za navodnjavanje kap po kap, crna malčo folija i pokrivanje sa agrilom što omogućava 20 dana raniju berbu i više od 20 % veći prinos što mogućava da ranije izađemo na tržište.

Lakić je dodao da se proizvodnja na otvorenom  zasniva na istoj tehnologiji kao kod proizvodnje ranog kupusa te da se takvim načinom rada postiže kvalitet i kontinuitet u proizvodnji.

„Velika je stvar kada imamo podršku resornog minstarstva, do sada smo se uvijek prijavljivali na konkurse za kapitalne investicije za nabavku mehanizacije i  izgradnju skladišnih kapaciteta i imamo sreću da smo bili uvaženi“, naglasio je Lakić.

Lakić je naveo da pojava virusa korona nije znatno uticala na povrtare te da je domaća roba imala jako veliku potražnju i da se pokazalo da su zalihe na domaćem tržištu bile važne da se sačuva stabilnost u isporuci hrane.

On je istakao da je tajna dobrog uspjeha leži  u agroekološkim uslovima Lijevče polja koji su povoljni te tradiciji  i iskustvima stečenim kroz proizvodnju.

Lakić je zaključio da je zadovoljan cijenama proizvoda i da veliku podršku ima od strane resornog ministarstva za proizvedenu i prodanu robu.

Direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske Vojislav Trkulja rekao je  da na ovom prostoru Lijevča polja ima velika tradicija povrtarske  proizvodnje koja sa agroekološkim uslovima i kvalitetom zemljišta te vrijednim domaćinima kao što su Lakići sigurno zaslužuje podršku.

Share With: