Predstavljen priručnik za liječenje infekcije izazvane virusom korona
Članovi ekspertske grupe za izradu smjernica za liječenje kovida-19 predstavili su danas na sastanku sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Radovanom Viškovićem priručnik za liječenje infekcije izazvane virusom korona, sa naglaskom na organizaciju bolničkih službi u toku epidemije.
Ovim priručnikom je propisan način na koji direktori bolnica i načelnici klinika treba da organizuju svoj rad u toku epidemije, kao i sveobuhvatne preporuke i analize u vezi sa liječenjem infekcije izazvane virusom korona, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.
Višković i članovi ekspertske grupe razgovarali su i o brzim dijagnostičkim testovima na virus korona, koji će omogućiti brže dobijanje rezultata.
Dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Ranko Škrbić istakao je da je epidemija virusa korona ukazala na potrebu za jačanjem kapaciteta javnog zdravstva i u oblasti epidemiologije, sa posebnom potrebom za većim brojem specijalizacija i epidemiologa.
Na sastanku u Banjaluci je istaknuto i da je bolnička apoteka na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske dobro snabdjevena, te da apotekarsko osoblje proizvodi dezinfekciona sredstva namijenjena za bolnice i javne ustanove.
Na sastanku je bilo riječi o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Republici Srpskoj, mjerama i aktivnostima koje su do sada preduzete, kao i planovima i aktivnostima u narednom periodu, te je konstatovano da struka prati stanje i relevantne informacije u vezi sa dijagnostikom, procedurama i lijekovima koji se koriste u liječenju bolesti izazvane virusom korona.
Ekspertsku grupu za izradu smjernica za liječenje kovida-19 čine dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci i specijalista kliničke farmakologije Ranko Škrbić, specijalista infektologije Antonija Verhaz, supspecijalista intenzivne terapije Peđa Kovačević.
Ovu grupu čine i specijalista kliničke mikrobiologije Maja Travar, specijalista kliničke farmacije Tijana Kovačević, zatim specijalista pulmolog intenzivista Ognjen Gajić sa „Mejo“ klinike iz Minesote, Mijomir Pelemiš specijalista infektologije i kliničke farmakologije sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, specijalista radiologije Saša Vujnović, te epidemiolog Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Jela Aćimović.