Predstavljena knjiga „Naoružavanje istinom“ Milana Ljepojevića
U Gornjim Podgradcima kod Gradiške danas je promovisana knjiga „Naoružavanje istinom“ autora Milana LJepojevića, koja govori o stradanju Srba u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i falsifikatima Dejtonskog mirovnog sporazuma u praksi u BiH.
Ljepojević je rekao da je simbolika ove promocije što je organizovana u njegovom rodnom kraju, pod Kozarom, koja je metafora za zločin koji je ustaška NDH počinila nad Srbima, ali istovremeno i za hrabrost i herojstvo mjesta gdje je život pobjedio.
On je naveo da ove knjige ne bi bilo da nije bilo rada međunarodnog tima istraživača na čelu sa Gideonom Grajfom, koji su svoja istraživanja objelodanili svjetskoj javnosti kroz izložbu „Jasenovac – pravo na sjećanje“, koju su u UN predstavili 26. januara 2018. godine.
„U knjizi `Naoružavanje istinom` se njeguje kultura sjećanja jer genocid nad Srbima u NDH ne smije nikada da bude zaboravljen, a velika je tragedija što je svjetskoj civilizaciji predstavljen tek nakon 73 godine. Navesti samo 57 brutalnih načina ubijanja u Jasenovcu je dovoljno da čovjek zanijemi i shvati o kavim zvijerima i neljudima se ovdje radilo“, rekao je LJepojević.
On je poručio da genocid koji su počinile ustaše u NDH nad Srbima i Holokaust nacista nad Jevrejima ne smiju biti zaboravljeni i da potomci stradalih moraju da njeguju tu kulturu sjećanja.
LJepojević je dodao da je u knjizi pisao i o tome da su Srbi u dva svejtska rata bili savaznici SAD, Velike Britanije i Francuske i dali velike žrtve, a da su 90-godina od istih tih saveznika bili politički satanizovani, a na kraju i bombardovan 1995. i 1999. godine.
„Pitanje je da li bi se ti naši saveznici tako ponašali prama nama da je svjetska civilizacija bila upoznata sa genocidom koji je nad Srbima učinjen za vrijeme NDH, da je znala da su Srbi imali dva antifašistička pokreta – partizanski i četnički i da smo dali ogromne žrtve u Prvom svjetskom ratu“, rekao je LJepojević.
Osim LJepojevića, o njegovoj 10. knjizi „Naoružavanje istinom“ govorili su recenzenti Saša Mićin i Milorad Kojić.
Kojić, koji je direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, istakao je da LJepojevićeva knjiga prikazuje kontinuitet borbe srpskog naroda za istinu.
„U drugom djelu knjige autor je govorio o činjenici da smo 90-godina prošlog vijeka, takođe, bili izloženi strašnim zločinima, a da je poslije ratnih dešavanja u svetskoj javnosti stvorena percepcija o Srbima kao zločincima, što je prikazao i kroz statističke pokazatelje rada pravosudnih institucija i njihovo finansiranje“, rekao je Kojić i dodao da ova knjiga predstavlja trajno djelo istorijske građe Republike Srpske.
Recenzent Saša Mićin je rekao da je LJepojevićeva knjiga suštinski prikaz jedne istine koja može pomoći u borbi za prava srpskog naroda i opstanak na ovim prostorima.
„Poznavajući istoriju i sadašnjost, istina je najjače oružje sa kojima Srbi mogu da raspolažu“, naglasio je Mićin.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da je ovo promocija istine koja svima u Republici Srpskoj treba da bude putokaz kao treba da čuvaju Srpsku i svoj identitet na ovim prostorima.
Promociji su, između ostalih, prisustvovali ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Denis Šulić, predsjednik Skupštine grada Gradiška Milenko Pavlović, predsjednik gradiškog SUBNOR-a Nikola Kragulj i drugi.