Проблеми произвођача трешње у Поткозарју: Род добар, откупне цијене ниске (ФОТО)

Произвођачи трешње у градишком Поткозарју немају коме продати ово воће које је богато родило. Цијене на велико су мале, тржиште скромно а берба неисплатива.

Саговорници Српскаинфо у Миљевићима, Јурковици, Бакинцима, Турјаку и другим градишким и лакташким селима жале се да ће велика количина трешње ове сезоне пропасти на гранама.

– Цијена на велико, у Бањалуци је двије КМ а у Градишки и другим мјестима мало скупље. То није исплативо за бербу и транспорт јер трошкови премашујну зараду. Сматрамо да је велика количина увозне трешње у понуди и да домаћи произвођачи немају никакву шансу да се изборе у таквој ситуацији – сматрају произвођачи трешње из Миљевића.

Они кажу да су несхватљиво високе цијене трешње у маркетима и на мало, од шест до седам КМ.

 

-Трговци сувише зарађују. Откупљују трешњу по ниским цијенама а скупо је продају. То такође лоше утиче на потражњу јер у садашњој економској ситуацији нико не купује већу количину него килограм или два. То затвара тржиште и битно умањује потражњу – сматрају воћари у Поткозарју, чија рачуница је неповољна.

Они подсјећају да нема организованог откупа као што су то некада чиниле земљорадничке задруге нити је трешњу могуће продати прерађивачима.

– За сада, највећа количина поткозарске трешње остаће необрана, на располагању птицама. Трошкови бербе и неизвјестан пласман, на то имају пресудан утицај – сматрају власници већих засада у јурковачком крају.


Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара Републике Српске сматра да цијена трешања највише зависи од увоза из Србије.

Он наглашава да ће се воћари наћи у врло тешкој ситуацији ако откупна цијена буде ниска.

– Произвођачи су у тешкој ситуацији зато што трговци анстоје да зараде више од њих. Нико не прихвата маржу од десет или двадесет одсто него је дижу на педесет одсто а то је, у садашњим условима, немогуће – казао је Дојчиновић.

Српскаинфо / М.Пилиповић

Share With: