Proizvođači pšenice do sutra mogu da prijave sjetvene površine za podsticaj
Prozvođeči merkantilne pšenice dužni su da do sutra 31. januara Agenciji za agrarna plaćanja Republike Srpske podnesu prijavu zasijanih površina u jesenjoj sjetvi, kao bi mogli ostvariti podsticaj za proizvodnju u ovoj godini.
Viši stručni saradnik u Područnoj jedinici Ministarstva poljoprivrede, šumatrstva i vodoprivrede u Gradišci Živko Šašić rekao je, gostujući u emisiji „Bilans stanja“ Radio Gradiške, da je u toku ove sedmice većina poljoprivrednika podnijela prijave zasijanih površina pod pšenicim, te da im službenici Resora za pružanje usluga u poljoprivredi pružaju pomoć pri popunjavanju prijava.
On je naveo da je u toku jesenje sjetve 2018. godine na podrčju Gradiške, Srpca i Laktaša bilo zasijano oko 8.600 hektara pšenice, ali da sve površine nisu bile obuhvaćene podsticajima jer je za ulazak u sistem podsticaja potrebno da proizvođaći imaju minimalno jedan i po hektar zasijane pšenice, sa minimalnom normom od 180 kilograma sjemena po hektaru.
Šašić je rekao da je trenutno stanje ozimih usjeva dobro, ali da natprosječno toplo vrijeme, ako se zadrži duži vremenski period, može da šeti zdravlju biljaka.
„Trenutno su usjevi u fazi mirovanja i nije potrebno vršiti nikakve agrotehničke mjere dok prosječna temeperatura na peređe 10 do 12 stepeni, kada dolazi do rasta biljaka i potrebe za prvim đubrenjem usjeva“, naveo je Šašić.
On je istakao da je zbog klimastskim promjena u posljednje vrijeme jeko teško bez savjata stručnjaka postizati dobre prinose u poljoprivredi, navodeći da iz tog razloga i postoje ogledne površine na našem području, da se poljoprivrednici uvjere kakve je rezultate moguće postiči ako se primjene neophodne agrotehničke mjere.
„Prosječni prinosi pšenice kod poljoprivrednika u Republici Srpskoj su od 3 i po do 4 tone po hektaru, a na oglednim površinama u Lijevču polju taj prinos kreće se od 5 tona, pa i više za određene hibride“, dodao je Šašić.