Prvi otkosi ječma krajem juna, u julu žetva pšenice
Trenutno stanje strnih žita na području Lijevče polja i Potkozarja je zadovoljavajuće, ječam je u fazi voštane, dok su ostale kulture u fazi mliječno-voštane zrelosti, a prinosi će, osim od vremenskih uslova, zavisiti i od pravilne primjene agrotehničkih mjera.
Ukoliko vremenske prilike budu povoljne, žetva ječma trebala bi da počene do kraja juna, a nakon toga u julu slijedi žetva pšenice.
Nenad Erceg, stručni saradnik za ratarstvo u Resoru za pružanje stručnik usluga u poljoprivredi Minstarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Područnoj jedinici Gradiška, naveo je da je na području Gradiške, Laktaša i Srpca pod strnim žitima 13.175 hektara, od kojih je 8.000 pod pšenicom.
Erceg je, gostujući u emisiji „Bilans stanja“ Radio Gradiške, rekao da su vremenske prilike u aprilu negativno uticale na strna žita, ali da je toplije vrijeme u posljednjih 15 dana pogodovalo rastu i zrenju žita.
„Bilo bi dobro da u narednim danima temperatura bude viša od 25 stepeni Celzijusovih da bi žetva strnih žita počela u optimalnim rokovima, ali će sigurno u odnosu na prošlu godinu žetva kasniti 10 do 20 dana. Prošle godine smo imali prve otkose ječma oko 20. juna, a ove godine će žetva kasniti desetak dana“, naveo je Erceg.
Prema Ercegovi riječima, zbog loših vremeskih uslova ove godine kasnila je i sjetva kukuruza, posebno u brdskim predjelima, a na području Gradiške, Laktaša i Srpca pod ovom ratarskom kulturom zasijano je 29.000 hektara.
Erceg je naveo da su uljarice na području ove tri lokalne zajednice u dosta dobrom stanju, soja je zasijana na 1.500 hektara, uljana repica na 670, a suncokret na 500 hektara.
On je podsjetio da je rok za podnošenje zahtjeva za podsticaje za uljarice do kraja juna, te naveo da je podsticaj po zasijanom hektaru 200 KM, a podsticaj po kilogramu prodatih uljarica do 15 feninga.
M.Malešević