Rebalansom predloženo povećanje budžeta za 188 miliona KM
Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici prijedlog rebalansa republičkog budžeta kojim je on povećan za 188 miliona KM i iznosi 3,613 milijardi KM, izjavila je ministar finansija Srpske Zora Vidović.
„Zbog trenutne situacije izazvane epidemijom virusa korona prinuđeni smo da rebalans budžeta ove godine radimo mnogo ranije nego inače. Cijeli budžet se mora prepakovati. Planirani prihodi za 2020. godinu biće manji za 238,7 miliona KM. Morali smo djelovati i na troškove i napravili smo uštede od 41,2 miliona KM“, rekla je Vidovićeva na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade.
Ona je precizirala da je na ličnim primanjima ušteđeno 1,7 miliona KM, materijalima i uslugama 5,1 milion, grantovima 8,5 miliona, transferiima četiri miliona, investicijama 12,3 miliona, a ostalim troškovima 7,5 miliona KM.
S druge strane, dodala je ona, povećanje izdataka vezano je za sprečavanje negativnih posljedica virusa korona.
„Predvidjeli smo da transfer iz budžeta Kompenzacionom fondu bude 151 milion KM, a iz njega će biti isplaćena pomoć privredi i troškovi zdravstvenog sektora. Fondu zdravstvenog osiguranja obezbijeđen je transfer u iznosu od 52 miliona KM. Povećali smo sredstva Fondu zdravstvenog osiguranja koji je povećao tranše zdravstvenim ustanovama tako da će u ovoj godini sve zdravstvene ustanove isplaćivati bruto plate“, kaže Vidovićeva.
Prema njenim riječima, povećani su izdaci za penzije za 10 miliona KM, te grant Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske za 9,5 miliona KM.
Vidovićeva je istakla da je budžetom za 2020. godinu planiran suficit u iznosu od 20 miliona KM, a da su sada procjene da će doći do deficita u iznosu od 412 miliona KM.
Prema njenim riječima, da bi sve obaveze bile isfinansirane Vlada je morala predložiti Narodnoj skupštini izmjenu odluke o dugoročnom zaduženju Republike Srpske.
„Odlukom o dugoročnom zaduženju bilo je definisano zaduženje do 315 miliona, a novom do 678 miliona KM. Iako je nova odluka o zaduženju mnogo veća, ne probijamo granicu zaduženja. Mnoge zemlje su u ovoj situaciji bile prinuđene da mijenjaju svoje zakone o zaduženju jer su morale da probiju limite koji su bili na snazi“, istakla je Vidovićeva.
Ona je precizirala da je planirano zaduženje na domaćem tržištu u iznosu od 354 miliona, od čega je realizovano već u iznosu od 214 miliona, a 323,8 miliona su kreditna sredstva od Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, Svjetske banke, Evropske komisije i Evropske banke za obnovu i razvoj.
„Ovo je maksimalno zaduženje koje smo predvidjeli, a vjerujemo da može biti i niže. Jedinstven slučaj u svijetu je da postoji država koja je u ovakvoj situaciji i koja je od MMF-a dobila izuzetno povoljna sredstva sa kamatom od 1,08 odsto, a da ona stoje u Centralnoj banci BiH i ne možemo da ih povučemo. Jednostavno u Savjetu ministara je nemoguće donijeti takvu odluku“, naglasila je Vidovićeva.
Ona je podsjetila da je Zakonom o zaduženju, dugu i garancijama ograničeno zaduženje kako ne bi došlo do probijanja iznosa ukupnog i javnog duga.
„Ukupni dug sa novim zaduženjem iznosiće 5,988 milijardi i na osnovu procjene kretanja bruto domaćeg proizvoda /BDP/ činiće 55,98 odsto BDP-a, a gornja granica tog duga je 60 odsto BDP-a. Javni dug sa ovim povećanjem zaduženja iznosiće 4,750 milijardi KM i činiće 44,41 odsto BDP-a, a tu je gornja granica 55 odsto BDP-a“, istakla je Vidovićeva.
Vlada je usvojila konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2019. godinu.
„Budžetski suficit u 2019. godini iznosio je 77,7 miliona, a konsolidovani suficit 30 miliona KM. Srpska je po prvi put imala konsolidovani suficit. U prošloj godini smo imali pozitivne trendove. Pokrivenost uvoza izvozom je bila 75,1 odsto, imali smo 272.000 radnika, što je najviše od kada postoji Republika Srpska, povećanje plata za pet i penzija za četiri odsto“, rekla je Vidovićeva.
Ona je navela da je Vlada utvrdila i prijedlog uredbe sa zakonskom snagom kojom će biti omogućen nastavak pomoći privrednim subjektima i radnicima kojima je zabranjen rad u maju.
„Svim radnicima koji su počeli da rade 12. maja biće plaćeni doprinosi na najnižu platu kao što je urađeno za mart. Za one kojima je još zabranjen rad biće isplaćene minimalne plate sa porezima i doprinosima kao što smo uradili za april“, rekla je Vidovićeva.
Prema njenim riječima, procjena je da će za plate i doprinose za one koji nisu radili u maju trebati između 33 i 35 miliona KM.
„Isplatićemo i 20 do 25 miliona KM preduzećima kojima nije bio zabranjen rad, ali su imali izraženo smanjenje prihoda zbog toga što su izgubili kupce ili nisu mogli da dovezu sirovinu za preradu“, najavila je Vidovićeva.
Govoreći o uplati doprinosa za radnike koji nisu radili u martu, Vidovićeva je rekla da to nije završeno za mali broj preduzeća ne zbog toga što nema novca, nego što je to obiman posao.
„To ćemo završiti u narednih nekoliko dana. Isplata plata za april je počela i svakodnevno obrađene prijave koje dobijamo od Poreske uprave unosimo u trezor. Smatram da ćemo do kraja maja isplatiti plate“, navela je Vidovićeva.
Ona je dodala da je usvojen i prijedlog uredbe sa zakonskom snagom koja se odnosi na osnivanje Kompenzacionog fonda koji je pravni nasljednik Fonda solidarnosti.
„Cilj formiranja tog fonda je sprečavanje štetnog uticaja virusa korona i da bi tačno mogla biti vođena evidencija o tome koliko je sredstava prikupljeno i isplaćeno i u koje svrhe“, navela je Vidovićeva.
U Fond solidarnosti, navela je ona, do sada je uplaćeno 58 miliona KM, od čega je iz republičkog budžeta izdvojeno 50 miliona, dok se ostatak odnosi na donacije pravnih i fizičkih lica i sredstva koja su radnici iz državne uprave izdvojili od svoje martovske
plate.
„Trenutno se u Fondu solidarnosti nalazi 12,7 miliona KM, a ostatak je isplaćen privredi, zdravstvenim radnicima, policiji… Nastavićemo da punimo ovaj Fond iz budžeta i izvršiti sve ono što smo obećali privredi“, poručila je Vidovićeva.
Predstavnici Privredne komore i Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, dodala je ona, zadovoljni su mjerama, a posebno što su preduzete na vrijeme i što uveliko teku isplate za mart i april.