Religija i čovjek: Masla

Na našim prostorima skoro svako selo ima svoje groblje, neka sela imaju i više njih . U različite dane u godini, uglavnom u proljeće, ljeto i ranu jesen u svakom od tih grobalja održavana su i danas se održavaju masla.

Paroh aleksandrovački Stanko Ćelić u izjavi za Radio Gradišku rekao je da masla ili poljske molitve predstavljaju obred kada mještani sa sveštenikom mole za dobar rod i napredak sela.

„Vjernicu su nekada na groblje ili pored nekog drveta u blizini groblja donosili plodove svoga rada u bašti, so ili maslo, pretežno svinjska mast, koje su im sveštenici osvećivali i oni su to onda koristili u svojim domaćinstvima. Čitale su se i žitne molitve za spas usjeva i dobar rod“, rekao je Ćelić i dodao da su danas masla ipak drugačija i da se uglavnom pletu vjenčići i da se održi pomen na grobu pokojnika koji se zatim prelije vinom.

On je istakao da se vjenčići čuvaju tokom cijele godine i da postoji vjerovanje da oni štite od gradonosnih oblaka.

„Dan kada su masla bio je i danas je poseban dan za svako selo, dolazili su gosti koji su bili počašćeni hranom i pićem koje su domaćini pripremili. To je bila prilika da se rodbina sastane, da se razmjenu iskustva i da se svakako pomolimo za naše pokojnike i zablagodarimo za rodnu godinu“, naglasio je Ćelić.

On je istakao da u zaseoku Borac u Aleksandrovcu privode kraju radove na izgradnji duhovno- kulturnog centra  pri hramu Svetog Vasilija Ostroškog u kome se održavaju duhovna predavanja, koncerti, izložbe, ali i druženja vjernika nakon molitve.

Share With: