Republički štab produžio mjere u Srpskoj, novih mjera neće biti ni na nivou BiH

Republički štab za vanredne situacije održao je danas sjednicu, kojom je predsjedavao komandant Štaba Radovan Višković.

Na današnjoj sjednici, Republički štab je donio Zaključak o sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona u Republici Srpskoj, kojim se u cilju sprečavanja širenja virusa korona SARS-CoV-2 i COVID-19 bolesti na teritoriji Republike Srpske i zaštite i spasavanja stanovništva do 21.12.2020. godine zabranjuju:

1) sva javna okupljanja u grupama većim od 50 lica,

2) muzika uživo u ugostiteljskim objektima za smještaj, ishranu i piće,

3) sva privatna okupljanja u grupama većim od 10 lica (svadbe, krštenja, rođendani, proslave i drugi porodični skupovi slične prirode).

Ovim Zaključkom obavezuju se građani da na otvorenom i u zatvorenom prostoru nose zaštitnu masku (prekrivena usta, nos i brada) i pridržavaju se zaštitne mjere fizičkog rastojanja od dva metra.

Od ove obaveze nošenja zaštitne maske izuzeta su djeca mlađa od sedam godina života, lica sa invaliditetom i djeca sa smetnjama u razvoju, i lica koje obavljaju fizičku sportsku i rekreativnu aktivnost u okviru sportskih objekata.

Takođe, u skladu sa ovim Zaključkom građani su obavezni da se u zatvorenim prostorijama, pored nošenja zaštitne maske i održavanja fizičkog rastojanja od dva metra, pridržavaju i uputstava ЈZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske za boravak u zatvorenom prostoru, u zavisnosti od djelatnosti koja se obavlja.

Nepoštovanje ovih mjera zabrane sankcionisaće se u skladu sa Zakonom o javnom radu i miru i Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, saošteno je iz Vlade Srpske.

Takođe, obavezuju se pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji u direktnom kontaktu pružaju usluge građanima da usluge pružaju zaštićeni maskom, obavezno sprovode mjere dezinfekcije, obezbijede masku građanima koji koriste njihove usluge, a nemaju ih, i pridržavaju se uputstava ЈZU „Institut za javno zdravstvo Republike Srpske“ za organizovanje rada u zavisnosti od djelatnosti koju obavljaju.

Do 21.12.2020. godine ograničava se radno vrijeme u periodu od 06:00 do 22:00 časa svim vrstama ugostiteljskih objekata za ishranu i piće bez obzira da li posluju samostalno ili u okviru drugih objekata u kojima se obavlja privredna djelatnost (benzinske pumpne stanice, objekti za smještaj i dr.), kao i priređivačima igara na sreću (kladionice, automat klubovi, kazina, tombole i dr.).

Ovim Zaključkom, do 21.12.2020. godine, u periodu od 22:00 do 06:00  časova, dragstori mogu raditi isključivo putem šalterske prodaje.

Do 21.12.2020. godine dozvoljene se takmičarske aktivnosti sportskih organizacija i sportista isključivo bez prisustva publike, uz poštovanje svih epidemioloških mjera koje je propisao ЈZU Institut za javno zdravstvo Republike Srpske.

Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija izjavio je danas u Doboju da u BiH neće biti dodatnih mjera kojima bi bilo ograničeno kretanje i zabranjen rad privrednih subjekata, te da je do sada naručeno 1,23 miliona vakcina protiv virusa korona.

Tegeltija je, nakon sastanka o trenutnoj epidemiološkoj situaciji prouzrokovanoj širenjem virusa korona, rekao da je epidemiološka situacija takva da su postojeće mjere dovoljne da pandemija bude održana pod kontrolom.

On je istakao da je posljednje dvije sedmice evidentna stabilizacija broja zaraženih virusom korona, te zahvalio građanima što su odgovornim ponašanjem tome doprinijeli.

„Zdravstveni sektor je i dalje pod pritiskom, ali spreman da prihvati sve kojima je potrebna njega“, rekao je novinarima Tegeltija.

Sastanku su prisustvovali premijeri Republike Srpske Radovan Višković i i Federacije BiH /FBiH/ Fadil Novalić, te ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, pomoćnik ministra zdravstva FBiH Goran Čerkez, kao i predstavnik Brčko distrikta.

Share With: