Srpska među prvima uvela mjere zaštite od virusa korona
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da su institucije Republike Srpske bile prve ili među prvim u regiji, koje su donosile rigorozne mjere s ciljem zaustavljanja širenja epidemije virusa korona.
„Prošlo je tačno 18 dana od kako je otkriven prvi slučaj virusa korona u Republici Srpskoj. Od tada, pa do danas, svakodnevno bilježimo rast oboljelih, ali treba imati na umu da je taj broj sigurno i veći s obzirom na činjenicu da nisu svi građani testirani, niti je to moguće, ali i zbog toga što oni koji su zaraženi mogu imati krajnje blage simptome ili da uopšte nemaju simptome, pa se stoga i ne obraćaju zdravstvenim ustanovama“, rekla je Cvijanovićeva.
U obraćanju javnosti Republike Srpske, Cvijanovićeva je podsjetila da su zvaničnici Srpske prethodnih dana i sedmica apelovali na građane da se pridržavaju uputstava nadležnih organa.
„Poučeni, ali i zabrinuti onim što smo vidjeli u Kini, a potom i u Italiji, naše institucije su, i prije same pojave virusa u Republici Srpskoj, donijele cijeli set preventivnih mjera, znajući da je nemoguće da izbjegnemo ovo zlo koje danas predstavlja planetarni problem.
Zatvorili smo škole, vrtiće, ugostiteljske objekte, uspostavili smo novi režim rada u kolektivima, ograničili smo rad trgovina i uveli nova pravila za odlazak u kupovinu, pokrenuli smo nastavu za naše učenike osnovnih škola preko javnog servisa RTRS, pripremili koncept organizovanja nastave za srednje škole i fakultete“, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je navela da su prethodnih dana uvedene i nove mjere zabrane kretanja za sve građane, osim ovlaštenih lica, u trajanju od 20.00 do 5.00 časova ujutro, kao i opštu zabranu kretanja za lica preko 65 godina starosti, jer spadaju u rizičnu kategoriju.
„Uveli smo i rigoroznije kazne za one koji krše pravila kućne samoizolacije. Jedna od tih mjera je i javno objavljivanje imena takvih lica i njihovo upućivanje u organizovane karantine koje će čuvati policija“, podsjetila je Cvijanovićeva.
Ona je pojasnila da su se institucije Srpske odlučile za ovu mjeru kako bi se smanjio broj neodgovornih pojedinaca, računajući da niko priseban ne bi zamijenio izolaciju u vlastitom domu boravkom u nekom javnom karantinu, gdje bi umjesto sa članovima svoje porodice, bio sa nepoznatim licima.
Predsjednik Republike je navela da su, pored zabrane ulaska stranaca, na granicama uvedene posebne kontrole ulaska državljana BiH koji se vraćaju iz inostranstva, uključujući uspostavljanje šatorskog karantina na graničnim prelazima, kao i posebnih karantina u svim opštinama.
„Posebne pripreme izvršene su u okviru zdravstvenog sistema Republike Srpske i najveću zahvalnost dugujemo našim zdravstvenim radnicima. Preduzete su brojne radnje na pripemi novih kapaciteta za zbrinjavanje zaraženih i oboljelih, i njihovom odvajanju od redovnih zdravstvenih službi.
Očekujemo i dalju reorganizaciju u okviru zdravstvenog sektora kako bi odgovorio novim potrebama zavisno od razvoja situacije, kao i da zajedno sa Republičkim štabom za vanredne situacije i lokalnim štabovima radi na utvrđivanju objekata koji bi, u slučaju potrebe, mogli služiti za smještaj i njegu bolesnika“, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da je u vrijeme kada su zvaničnici Srpske donosili mjere o raspuštanju škola, vrtića, ugostiteljskih objekata, bilo i onih koji su smatrali da su te mjere pretjerane ili preuranjenje.
„Ali, znajući kakve strahote se dešavaju Kini, Italiji i drugim zemljama, mi smo se opredijelili za ovakav pristup da bismo dobili na vremenu i izbjegli najteži scenario. I sve što danas radimo jeste s namjerom da izbjegnemo najteži scenario“, pojasnila je predsjednik Republike.
Ona je navela da je Vlada Srpske pokrenula proceduru i za nabavku mobilne bolnice sa 500 kreveta, koja će biti dostavljena za desetak dana, a kontinuirano se vrše i nabavke testova za provjeru pozitivnosti na virus korona, kao i za nabavku respiratora, što je problem i za daleko razvijenije zemlje.
Cvijanovićeva je istakla da će nabavka 25.000 dodatnih testova, koji bi trebalo da stignu za par dana, omogućiti stabilniju provjeru zdravstvenog statusa stanovništva kad je riječ o ovom virusu, a time i preduzimanje adekvatnijih mjera.
„S obzirom na broj zaraženih u Banjaluci, pored našeg Univerzitetskog kliničkog centra, ogroman teret se nalazi na banjalučkom Domu zdravlja i Gradskom štabu za vanredne situacije i dugujemo im veliku zahvalnost za upravljanje ovom krizom“, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da Srpska posebnu zahvalnost duguje Srbiji koja je obećala podršku kada je riječ o medicinskoj opremi, prihvatanju najtežih bolesnika, ali i redovnom snabdijevanju građana Republike Srpske, kao i Kini koja takođe obezbjeđuje pomoć.