Срце за дјецу с аутизмом: Бојана и Дражен Сувајац, хумани скупљачи пластичних чепова (ФОТО)
На слављима, у кафанама и ресторанима, у кући или у посјети пријатељима, код комшија, у природи… На сваком мјесту Бојана и Дражен Сувајац из Жеравице код Градишке сакупљају пластичне чепове. За њих је то мисија, јер на овај начин помажу Удружењу дјеце с аутизмом „Дуга“.
У посљедње три године сакупили су и предали 18.000 чепова. Мањи дио свог „улова“ убацују у „Дугино срце“, стилизовану корпу испред Основне школе „Васо Чубриловић“, а веће количине чепова испоручују директно у Удружење „Дуга“.
Тамо их сваки пут дочекују с радошћу. Јер, Сувајци имају велике симпатије за дјецу с аутизмом и њихове родитеље, са којима дијеле своје срце. А они то препознају.
Одгајан у духу хуманости
Бојана и Дражен желе помоћи свима, са њима се солидарисати, без обзира на материјални статус, пол, вјерску и националну припадност.
– Кад год ставимо нови чеп у врећицу или кутију, кад прослиједимо пошиљку, помислимо на нашу кћерку, трогодишњу Дуњу, која нам помаже, а сјетимо се све дјеце са сметњама у развоју. Моји родитељи, Суада и Драган, одгајали су ме у духу хуманости и толеранције, учили да волим људе, да их ни по чему не дијелим, да свакоме помажем – каже Бојана, која је службеница у градишкој Пошти.
Њен супруг Дражен, шумарски техничар запослен у подградачкој Шумарији, срећан је што може помоћи дјеци, а у Удружењу „Дуга“ су срећни што овакви људи постоје.
– Када су Бојана и Драган, прије двије године, банули на врата нашег Удружења и донијели 5.000 пластичних чепова, били смо затечени, али и одушевљени. Схватили смо да су они са нама и уз нас, с нашом дјецом, којој је потребна пажња, гест, осмијех, поглед са ведрином у оку. То нам овај млади брачни пар даје без ограничења – каже Саша Касагић, предсједник Удружења „Дуга“ у Градишки, које окупља 43 дјеце с аутизмом и њихове родитеље.
Помаже и родбина
Лани су Сувајци сакупили још 6.000, а ове године чак 7.000 пластичних чепова. У акцију су укључили родбину, пријатеље, познанике, све за које су вјеровали да ће разумјети идеју и помоћи у акцији „Чеп за осмијех“.
С њима су се солидарисали Перо и Рада Шмитран, Бојан и Тамара Суботић, кумови Бранка и Александар Рикић, Драженови родитељи Деса и Драгутин, Бојанини родитељи Суада и Драган, Драженова бака, 88-огодишња Боса Сувајац из села Јабланица…
Међу хуманистима – сакупљачима чепова је и њихова пријатељица Насиха Селимовић, куглашица из Бихаћа.
– Активна сам чланица градишког Куглашког клуба. Тако сам упознала Насиху. Испричала сам јој у чему је бит ове акције, објаснила да ширимо мрежу пријатеља по цијелој држави, чак и у иностранству, да сакупљамо пластичне чепове у хуманитарне сврхе. Она је то одмах прихватила, развила своју мрежу у Бихаћу, два пута је сакупила по 500 чепова и поштом их послала у Градишку, на нашу адресу – прича Бојана.
Она се потпуно посветила сакупљању чепова и изградњи мреже подршке дјеци с аутизмом.
Како је почело
А све је почело на једној обичној кафи, код пријатеља Младена и Марије Цвијић. Домаћини су их послужили и соком, а на столу је остала празна флаша.
– Нисмо ту флашу ни примјетили док Маријина и Младенова кћерка Николина, ученица Основне школе “Данило Борковић”, није рекла: “Дајте ми тај чеп”. Упитах, чему ће јој чеп, а дјевојчица рече да их сакупља за донацију, у хуманитарне сврхе. Тада ми се у глави упалила нека “лампица”. Допала ми се та оригинална, хумана идеја – прича Дражен.
– Нама ништа не представља проблем, нити тешкоћу. Живимо пуним плућима, дружимо се, бирамо лијепо у себи и у свом окружењу, волимо људе и желимо свакоме помоћи, колико год можемо, и то искрено, од срца. Ако сакупљање чепова има неку сврху, ту смо, рачунајте на нас. Зашто не бисмо учинили тај мали, скромни гест – кажу Бојана и Дражен Сувајац.
Навика
Већ сљедећег дана, након посјете Цвијићима, почели су загледати гдје има чепова и смишљати на који начин их што више прикупити. Како је вријеме пролазило, бивали су све активнији, а количина чепова се повећавала.
Сувајци подстичу и друге људе да им се придруже, да сачувају чепове са сваке пластичне боце.
На славама, свадбама, забавама… гдје год има много народа и гдје се пију сокови и други напици, има и чепова. Због чепова су се спријатељили и с конобарима, па и они “раде” за Сувајце, односно за дјецу с аутизмом.
– Увијек у џепу имамо најлонску врећицу и никада се кући не враћамо без бар десетак чепова. Када ходам по шуми, цестом, кроз насеља, било гдје да нађем пластичну флашу, скинем чеп и спремим га у врећицу или у џеп, а флашу понесем до најближег контејнера или рециклажног мјеста. То је већ постала наша навика – кажу Сувајци.
Комшије и пријатељи подржавају брачни пар Сувајац, а у Удружењу “Дуга” су захвални због њихове посвећености и саосјећања за дјецу с аутизмом.
– Њихов гест је вриједан дивљења. Приходи од чепова су у просјеку 140 КМ по једном “Дугином срцу”, али за нас је људска ријеч, поступак, саосјећање, вредније до тог новца – казао је предсједник Удружења Саша Касагић за Српскаинфо.
Ни Бојани и Дражену није најважнији новац, па ни публицитет, иако су се прочули у граду по својим чеповима и сарадњи с “Дугом”.
И њима је најважнији осмијех дјеце, којима на овај начин помажу: скромно, људски, онолико колико могу.
Цијели град у акцији
Два „Дугина срца“ у акцији „Чеп за осмијех“ постављена су испред двије највеће градске основне школе – „Васо Чубриловић“ и „Данило Борковић“. У корпе од плетене жице стилизоване у облику срца, мјештани, а највише дјеца, одлажу пластичне чепове.
– Није циљ само да прикупимо новац. Ову акцију смо осмислили да бисмо постали видљивији, да бисмо указали на значај солидарности са дјецом с аутизмом и подстакли суграђане да чувају животну средину – кажу у Удружењу „Дуга”.
Градска управа Градишка подржала је иницијативу Удружења “Дуга“, те обећала помоћ за постављање још четири “Дугина срца”, на фреквентним мјестима у граду. Улогу оперативаца имају радници “Градске чистоће”, потврдила нам је директорка Рената Обрадовић Поповић, такође веома посвећена цијелој акцији.
Прво „Дугино срце“ израдили су ученици Техничке школе из Градишке. У ову активност укључени су и Развојна агенција РАГА Градишка и Комунално предузеће „Градска чистоћа“. Комуналци без накнаде сакупљају и продају чепове, а новац редовно уплаћују на рачун “Дуге”.
Драгутин Ковачевић, шеф кабинета градоначелника Градишке, похвалио је ову иницијативу, рекавши да она показује да се око хуманог циља може окупити такорећи цијели град.
ИНИЦИЈАТИВА УЧЕНИКА
Огњенка Јовичић, чланица Савјета родитеља Основне школе „Васо Чубриловић“, рекла је да су ученици, чланови спортске секције, прије три године предложили учешће у акцији „Чеп за осмијех“.
– То је одмах прихваћено, те је акција добила широке размјере у граду. Све више дјеце, чланова спортских секција, клубова и удружења сакупља пластичне чепове – каже Огњенка.
Извор:Српскаинфо / М.Пилиповић