Šumsko gazdinstvo Gradiška saniralo gubitak u poslovanju iz prve polovine godine

Šumsko gazdinstvo Gradiška, nakon uzastopnih sedam godina pozitivnog finansijskog polovanja, po prvi put je ove godine ostvarilo gubitak u poslovanju u iznosu od 280.000 KM, ali je u julu i avgustu taj gubitak saniran i gazdinstvo ponovo pozitivno posluje, rekao je direktor Šumskog gazdinstva Gradiška Milan Sredojević, gostujući u emisiji „Bilans stanja“ Radio Gradiške.

On je podsjetio da je u prvoj polovini prošle godine ostvrena dobit od 250.000 KM, da su godinu završili sa dobiti od milion maraka i da su bili drugo gazdinstvo po uspješnosti poslovanja u Javnom preduzeću „Šume Republike Srpske“.

Sredojević je istako da je na negativno poslvanje uticalo neizvrašavanje planiranog fizičkog obima proizvodnje, odnosno izvršenje od 80 odsto, a razlozi toga je su dosta kišnog perioda, zbog čega nije bila moguća sječa i izvoz šumskih sortimeneta, te nedostatak radne snage kod firmi koje izvode navedene radove.

„Gazdinstvo ima i vlastitu mehanizaciju i radnike sa kojim izvodi oko 40 odsto radova, bez kojih ne bi bio ostvoren ni ovaj obim proizvodnje i bio bi značajniji gubitak u poslovanju“, naglasio je Sredojević i dodao da je u prvoj polovini ove godine 18 šumskih gazdinstava u Republici Srpskoj poslovalo sa gubitkom od ukupno 2.630.000 KM.

On je istako da nakon dva mjeseca povećenja obima proizvodnje Šumsko gazdinstvo Gradiška ponovo pozitivno posluje te da očekuje da će tako i završiti 2019. godinu i izvršiti sve ugovorene obaveze prema kupcima i drvoprerađivačima.

Sredojević je naveo da Šumsko gazdinstvo Gradiška ima godišnji etat za sječu od 150.000 kubika drvnih sortimenata, od kojih je 50.000 kubika trupaca i 100.000 ogreva.

On je dodao da je ove godine za penzinere, po cijeni od 47,6 KM po prostornom metru bez troškova prevoza, prvobitno bila ugovorena isporuka 2.300 kubika ogreva, koji će biti isporučen do kraja ovog mjeseca, a da je naknadno ugovoreno dodatnih 300 kubika, što će biti isporučeno tokom oktobra.

Govoreći o pojavi hrastove stjenice na našem području, Srdeojević je rekao da je u augustu utrvđeno povećano prisustvo ovih insekata koji nema prirodnih neprijatelja i da stručnjaci moraju da pronađu način za njihovo suzbijanje, ali da za sada ne postoji bojazan da mogu prouzrokovati velike štete ili masovno suženje stabala hrasta.

 

Share With: