Суве гљиве за добру зараду: Миле Божић, гљивар из Горњих Подградаца о благу са Козаре (ФОТО)
Миле Божић из Горњих Подградаца живи од гљива. Ова сезона за њега је добра. Заједно са супругом Надом сакупио је велику количину гљиве коју суши и пласира на тржиште у региону. Познаје приближно стотину врста јестивих гљива.
Козара је веома богата гљивама. Бољи познаваоци, мјештани козарских села, тврде да на овој планини и у поткозарским селима има скоро 300 различитих врста. Гљиве сам некада сакупљао на Петровој гори, на Кордуну и одлично их препознајем, казао је Божић за Српскаинфо.
Посљедњи дуг период без кише, са довољно сунчаних дана, погодовао је за сушење гљива.
– Овдје домаће становништво не познаје већи број јестивих гљива. Они беру највише рудњачу или благву и вргањ, рјеђе бијелу гљиву… Једна од љековитих гљива која се код нас углавном не користи јесте и сибирска чага која расте на дрвету брезе – рекао је Миле Божић.
Ради се о веома скупој гљиви. Има антиканцерогена, антиреуматска, антивирусна, аналгетска и противупална дејства, што је дефинитивно сврстава међу најљековитије плодове наше планете.
Божић указује на велики потенцијал гљива на планини Козари. Стручњаци су утврдили да на простору Националног парка има 117 врста гљива, 11 врста лишајева, 80 врста маховине и више од 670 врста, такозваних виших биљака.
У овом богатом биљном свијету многе од биљака спадају у љековито биље, али ту је и знатан број отровних биљака и гљива. Тридесет врста спада у ријетко или угрожено биље, попут тисе, ђурђевка, циклама, великог јеремичка, висибабе, божиковине, дивљег љиљана и каћуна…
– Од љековитог биља, гдје гљиву сврставам на прво мјесто, може се добро живјети. Многи у то не вјерују, док не пробају – увјерава нас Миле Божић.
Откупне цијене сувих гљива су веома стимулативне. Вргањ је 50 КМ, буковача 10 КМ, бијела гљива 20 КМ, свјежа рујница 10 КМ…
Аутор: Милан Пилиповић