Uloga roditelja u rehabilitaciji djece je veoma značajna

U Kulturnom centru Gradiška danas je održano stručno predavanje na temu: „Pubertet kod djece sa poteškoćama u razvoju i psihološka podrška roditeljima od dobijanja dijagnoze i dalje tokom rehabilitacije djeteta“. Predavanje su održale psiholog, geštalt psihoterapeut Nataša Jablanović i defektolog-logoped iz ordinacije „Dr. Selaković“ iz Beograda Katarina Bojović

Predsjednik Udruženja roditelja djece s autizmom “Duga” Gradiška Saša Kasagić rekao je da drugi put ove godine organizuju stručno predavanje i da imaju jako dobru saradnju sa ordinacijom „Dr. Selaković“.

Kasagić je istakao da je Udruženje „Duga“  davalo podršku u proteklom periodu ne samo djeci sa poteškoćama u razvoju  nego i roditeljima.

On je naglasio da se predavanja trebaju što češće organizovati u Gradišci jer su značajna zbog približavanja problematike lokalnoj zajednici i institucijama.

Defektolog-logoped Katarina Bojović rekla je da se predavanje odnosilo na značaj podrške roditeljima u prihvatanju dijagnoze koja se dodjeli djetetu.

„Roditelj je važan dio stručnog tima koji se bavi rehabilitacijom djece i roditelj je taj koji treba na osnovu instrukcija i savjeta terapeuta da radi sa djecom u kućnim uslovima“, istakla je Bojovićeva.

Ona je dodala da roditelj mora prihvatiti djetetovu dijagnozu i sve ono što ona nosi sa sobom.

Psiholog, geštalt psihoterapeut Nataša Jablanović rekla je da je podrška cijelog tima jako važna za roditelje i neophodna jer su roditelji dugoročno u terapijskom procesu sa djetetom.

„Potrebna im je istrajnost i snaga da prođu kroz taj proces i da se nose sa poteškoćama“, istakla je Jablanovićeva.

Ona je dodala da je najteže za roditelje prihvatanje činjenice da razvoj njihovog djeteta ne ide prirodno kako treba i da nakon toga kreće suočavanje sa drugim poteškoćama u sistemu, kao što je nedostatak stručnog kadra i ostvarivanje prava.

Share With: