Virusom korona zaražena još 24 lica
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je danas da su još 24 lica u Srpskoj zaražena virusom korona, a da je njihov ukupan broj dostigao 267.
Šeranić je na konferenciji za novinare u Banjaluci naveo da su u protekla 24 časa testirana 194 lica.
„Među novozaraženim osobama iz Banjaluke ih je 17, tri su iz Laktaša, a po jedna iz Gradiške, Prijedora, Šipova i Kotor Varoša“, rekao je Šeranić.
Prema njegovim riječima, među zaraženim je medicinska sestra iz Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske u Banjaluci.
„Testirani su svi njeni kontakti, odnosno njene kolege i pacijenti i svi imaju negativan nalaz na virus korona“, naglasio je Šeranić.
On je naveo da je među zaraženima 10 žena i 14 muškaraca.
Šeranić je rekao da je pet žena starije, četiri srednje, a jedna mlađe životne dobi, dok je po šest muškaraca starije i srednje, te dvojica mlađe životne dobi.
„Deset osoba, od 24 kod kojih je potvrđeno da su pozitivne na virus korona, su hospitalizovane, a ostali su u izolaciji“, naveo je Šeranić.
On je pojasnio da je 10 osoba iz porodičnog klastera, dio je zaražen u kontaktu sa radnim kolegama, a osam osoba se nije moglo izjasniti o kontaktu i mogućem načinu na koji su zaraženi.
Šeranić je rekao da je do sada urađeno ukupno 2.077 testiranja, te da se od početka epidemije od virusa korona oporavilo 14 osoba.
Pod zdravstvenim nadzorom, dodao je on, nalazi se 11.493 lica, dok je iz nadzora izašlo njih 8.500.
„Trenutno u UKC imamo 105 osoba koje se liječe sa potvrđenim nalazom ili sumnjom na virus korona. U Klinici za infektivne bolesti nalaze se 42 osobe sa srednje teškom slikom. Na respiratorima imamo šest pacijenata. Na Pulmologiji je 47 osoba sa lakšom kliničkom slikom. U izolaciji je 10 pacijenata koji imaju simptome i čekaju nalaz“, precizirao je Šeranić.
On je dodao da se u karantinu u Gradišci nalazi 69 lica, Šamcu 20, Brodu 63, a Rači 15 osoba.
Šeranić je podsjetio da su svi koji ulaze u BiH i potom dolaze na teritoriju Srpske obavezni da se jave u karantine pri graničnim prelazima.
„Tu se obavlja pregled, evidentira svako lice i uspostavlja komunikacija sa lokalnim zajednicama. Nakon toga te osobe u pratnji policije idu u njihove lokalne zajednice u karantin. U lokalnim karantinima provode 14 dana gdje im prate zdravstveno stanje i u slučaju pojave simptoma biće testirani i upućeni na liječenje. Nema bojazni u vezi sa ovim pitanjem i očekujemo da se na taj način postupa u svim lokalnim zajednicama“, naglasio je Šeranić.
On je rekao da je prošle sedmice na granici testirano više od 400 osoba koje su došle iz inostranstva i sve su bile negativne.
„Pojava većeg broja lica koja mogu biti zaražena virusom korona je svedena na minimum jer su zemlje iz kojih dolaze preduzele preventivne mjere za sprečavanje širenja virusa. Zbog toga smo odlučili da zaustavimo testiranja na granici i da resurse usmjerimo prema Srpskoj da bismo testirali što više građana i zaustavili širenje virusa unutar zajednice“, istakao je Šeranić.