Završen projekat smanjenja poplavnog rizika u Novoj Topoli, vrijedan 1.260.000 KM
U Agroindustrijskoj zoni „Nova Topola“ kod Gradiške danas je obilježen završetak radova na projektu „Smanjenje poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas“, u okviru kojeg je za izgradnju sistema prikupljanja oborinskih voda u ovoj zoni uloženo 1.260.000 KM.
Projekat Razvojnog programa UN /UNDP/ „Smanjenje poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas“, finasiran je sa 60 odsto sredstvima iz Globolnog fonda za životnu sredinu /GEF/ i sa 40 odsto iz budžeta grada Gradiška, a relizovan je u saradnju sa Ministarstvom prostornog uređenja, građevinsrsvo i ekologiju Republike Srpske
Resorni ministar Srebrenka Golić rekla je da je Misnistarstvo u saradnji sa UNDP-om 2015. godine obezbjedilo 5.000.000 američkih dolara za realizaciju projeketa smanjenja rizika od poplava u 14 lokalnih zajednica u slivu rijeke Vrbas.
Ona je istakla da je više od 60 odsto sredstava utrošeno u infrastukturne radove, dodajući da je cilj projekta u Agroindustrijskoj zoni u Novoj Topoli bio da se izgradjom glavnog kanalizacioni kolektora i sekundarne mreže, putem dvije crpne stanice, oborinska voda odvede do recipijenta i tako smanji rizik od poplava.
„Ovo nije smo projekat koji smo obezbjedili za lokalne zajednice u Republici Srpskoj, jer su se prijavile i opštine iz Federacije BiH, kao što su Jajce, Donji Vakuf i Bugojno“, navela je Golićeva.
Ona je naglasila da se projekat završava naredne godine i da je projekat doprinjeo da je sliv Vrbasa jedan od najuređenijih slivova, u smislu ranog upozoravanja na popolavne rizike.
Golićeva je dodala da je u proteklih deset godine u 14 lokalnih zajednica u slivu Vrbasa pričinjena šteta od poplava veća od 160.000.000 KM, od kojih je 130.000.000 KM šteta koja je nastala u poplavama 2014. godine.
Ona je podsjetila da su u ranijim projektima instalisane padavinske stanice, osposobljeni hidrometeorološki zavodi, opremljene civilne zaštite Republike Srpske i Federacije BiH.
Golićeva je najavila da će veoma brzo na području cijele BIH biti biti započeta realizacija projekata vezanih za energetsku efikasnost, u koji će ukupno biti utrošeno 17.000.000 KM.
Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da su u Agroindustrijskoj zonii u Novoj Topoli u toku veliki infrastukturni radovi koji imaju za cilj da, osim postojećih deset kompanije, u ovu zonu dođu i drugi domaći i strani investitori.
Adžić je istakao da je završetak navedenog projkta voma zanačajan za ovu zonu, te zahvalio Vladi Republike Srpske i Golićevoj, koja je pomogla da se dobiju akedkvatne dozvole za realizaciju ovog projekta, te rezidentnom predstavniku UNDPa- Stelijani Nederi, obzirom da je UNDP obezbjedio grant sredstava.
On je naveo da je u periodu jakih kiša područje zone u Novoj Topoli postajalo jedno malo jezero, te da nije bilo moguće dalje razvijati zonu bez izgradnje sistema odvodnje oborinskih voda.
„Radi se o izgradnji 1.400 metara oborinske kanalizacije, gdje su stvoreni preduslovi za prikupljanje atmosferskih padavina, a obezbjeđeno je dodatnih 800.000 KM za izgradnju dvije crpne stanice, kako bi oborinska voda bila usmjerena u kanal Osorina – Borna – Ljevčanica, koji i služi kao zaštita od poplava na ovom području i odvodi vodu u rijeku Vrbas“, naveo je Adžić.
On je dodao da ove dvije crpne stanice imaju kapacitet odvodnje oborinskih voda sa područja cijelog naseljnog mjseta Nova Topola.
Adžić kaže da postoji inters velikih kompanija da grade svoje pogone u Novoj Topoli, ali da je strateški interes Gradiške da u ovu zonu dovede kompaniju koja bi se bavila otkupom i preradom poljoprivrednih poroizvoda sa područja Lijevča polja i Potkozarja, jer bi to bio dodatni razvojni podsticaj za 3.000 poljoprivrednih gazdinstava na području Gradiške.
Rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH Stelijana Nedera rekla je da je cilj projekta koji je relizovan u Novoj Topoli prilagođavanje klimatskim promjenama, te izrazila zadovoljstvo jer su u saradnji sa partnerima ovaj projekat ralizovali na 21 lokaciji u slivu Vrbasa.
„Za te projekte UNDP je izdvojio više od 3.000.000 KM, a lokalne zajednice su osigurale sufinansiranje dodatnih 34 odsto sredstava“, pojasnila je Nedera.
Ona je dodala da je ovim projektom smanjen rizik od poplava za 50.000 stanovnika i 190 privrednika u slivu Vrbasa.
„Da ovaj projkat doprinosi smanjenju rizika od poplava dokazano je u poplavama tokom maja ove godine, kada nije bilo većih šteta u lokalnim zajednica ovog riječnog sliva“, rekla je Nedera.
Ona je navela da je u okviru projekta razvijena platforma za prognoziranje i upozoravanje, te izrađena mapa opasnosti i rizika od polava, koju je danas i uručila Golićevoj.
Nedera je je dodala da je urađen i plan upravljanja poplavnim rizikom, što sve dopriniosi da je sada sliv Vrbasa nauređeniji u BiH i u rangu sa riječnim slivovima u EU.